Do wywoływania zdjęć nie jest już potrzebny spacer i studio fotograficzne. Drukarki fotograficzne do użytku domowego przejmą to zadanie bez problemów. Oszczędza to czas i pieniądze, co jest szczególnie korzystne, gdy wiele zdjęć musi być szybko gotowych do ostatecznego użytku. Wiele urządzeń drukuje teraz zdjęcia w niezwykle wysokiej jakości i oprócz komputera PC przyjmuje zlecenia z innych źródeł dostępu, takich jak aparat czy telefon komórkowy.

Drukarki fotograficzne są dostępne w szerokiej gamie wzorów. Tak zwana drukarka wielofunkcyjna jest stosunkowo powszechna. Oprócz standardowych funkcji nadruku na konwencjonalnym papierze, oferuje on również specjalny nadruk na specjalne formaty, takie jak koperty, plakaty, płyty CD, DVD, papier błyszczący, a nawet papier fotograficzny.

Alternatywnie, istnieją również ekskluzywne drukarki fotograficzne, które pracują ze specjalnymi nośnikami druku lub zaawansowanymi technikami druku fotograficznego. Zasadniczo nie każde urządzenie jest tak samo wydajne i czasami występują duże różnice w kosztach obsługi i druku. Z tego powodu, oto przegląd najważniejszych informacji o drukarkach fotograficznych.