Etykiety stały się nieodzowną częścią procesów w firmie. Upraszczają one i przyspieszają procesy wewnętrzne, ponieważ znakowanie odręczne nie jest już konieczne. Zapewniają one szybkie i łatwe sortowanie ważnych dokumentów. Jednak drukarki etykiet stają się coraz bardziej popularne również w sektorze prywatnym. Umożliwiają one również użytkownikom w domu korzystanie z zalet łatwych w użyciu, wysokiej jakości naklejek i sprawiają, że etykietowanie teczek lub pudełek, na przykład, jest dziecinnie proste.

Wielu dostawców oferuje obecnie dostawę i wysyłkę urządzeń do drukowania etykiet. Znanymi dostawcami drukarek etykiet są: Brother, którego seria P-Touch cieszy się dużą popularnością, Dymo i Zebra. Drukarki mobilne są zazwyczaj dostępne szybko i są już dostępne w cenie, która jest tego warta, nawet jeśli tylko okazjonalne etykietowanie w domu jest pożądane.

Brother QL-700 Drukarka etykiet
Brother

 489,47 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

termo direkt, drukarka etykiet, szerokość do 62mm, wtyczka europejska 220-240V
489,47 zł
Brother VC-500W Drukarka etykiet czarny
Brother

 817,94 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

Brother VC-500W, CZ, ZINK (Zero-Ink), 313 x 313 DPI, 8 mm/s, Czarny, Szary
817,94 zł

Co to jest drukarka etykiet?

Drukarka etykiet jest urządzeniem, które może drukować specjalnie zaprojektowane etykiety na materiale samoprzylepnym lub bezpośrednio na papierze. Zastępuje on tym samym żmudny i uciążliwy proces ręcznego pisania etykiet. Dobre drukarki etykiet pozwalają użytkownikowi na zaprojektowanie etykiet zgodnie z jego życzeniami i zlecenie ich wydrukowania w bardzo krótkim czasie.

Wysokiej jakości urządzenia oferują możliwość zapisania raz utworzonych etykiet i wydrukowania ich ponownie w razie potrzeby.
Drukarki etykiet są dostępne jako urządzenia zainstalowane na stałe oraz jako przenośne urządzenia ręczne. Aby korzystać z oprogramowania dołączonego do większości urządzeń, drukarki etykiet albo posiadają interfejs USB, albo są dostępne przez sieć WLAN.

Do jakich zastosowań szczególnie nadaje się drukarka etykiet?

Poniżej podajemy, które aplikacje są szczególnie odpowiednie dla drukarki etykiet.

Drukowanie etykiet wysyłkowych

Szczególnie dla firm posiadających sklepy internetowe drukarki etykiet są szybkim sposobem na przygotowanie towaru do wysyłki i tym samym utrzymanie konkurencyjności. Dzięki praktycznym i dobrze przylegającym naklejkom odbiorca jest identyfikowany na paczce, a towar może zostać wysłany.

Drukowanie etykiet i etykiet informacyjnych

Produkty, które trafiają do sprzedaży bez dodatkowych opakowań, mogą być łatwo dostarczone z niezbędnymi informacjami za pomocą drukarki etykiet, oszczędzając w ten sposób nie tylko koszty materiałów, ale także przestrzeń w magazynie sprzedawcy. W branży spożywczej drukarki etykiet są dobrze znane ze sklepów ze świeżymi produktami i działu owocowo-warzywnego i są wykorzystywane do wyceny poszczególnych towarów.

Na środkach czyszczących lub detergentach, etykiety informacyjne pomagają zapobiegać wypadkom w gospodarstwie domowym i umożliwiają szybką klasyfikację zagrożenia w razie wypadku. Kod kreskowy jest klasycznie spotykany na większości produktów, co ułatwia procesy w kasie, pozwalając na łatwe skanowanie produktu przy kasie oraz zapobiegając pomyłkom z innymi produktami ze względu na unikalny skład kodu.

Etykietowanie teczek i dokumentów w biurze

W miejscu pracy drukarka etykiet może być z łatwością używana do oznaczania folderów i dokumentów, dzięki czemu na pierwszy rzut oka wiadomo, gdzie znajdują się dokumenty lub jaki materiał jest przechowywany.

Korzystanie z drukarki etykiet w sektorze prywatnym

Możliwości drukarki etykiet są prawie nieograniczone, a przy odrobinie wyobraźni żadne życzenia nie pozostają niespełnione, jeśli chodzi o zastosowanie. Niezależnie od tego, czy chodzi o etykietowanie domowych dżemów, mrożonek, etykietowanie podręczników szkolnych dla dzieci etykietą z imieniem i nazwiskiem, czy wreszcie prawidłowe sortowanie i sztauowanie narzędzi i różnych śrub, czy też znalezienie wszystkich dokumentów do zeznania podatkowego za jednym zamachem na koniec roku - drukarka etykiet jest prawdziwym uniwersalnym urządzeniem do użytku domowego.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie drukarki etykiet?

Decyzja dotycząca drukarki etykiet nie zawsze jest łatwa. Dlatego też poświęciliśmy najważniejsze kryteria zakupu.

Wielkość druku

Ilość wydruków jest ściśle powiązana z prędkością drukowania i wskazuje, ile etykiet drukarka może wyprodukować w ciągu dnia. Asortyment sięga od około 500 etykiet do kilku tysięcy etykiet dziennie, dzięki czemu można znaleźć odpowiednie urządzenie dla każdej potrzeby.

Prędkość drukowania

Znaczenie szybkości drukowania przy zakupie drukarki etykiet zależy w dużej mierze od zamierzonej intensywności użytkowania. Im więcej etykiet chcesz wydrukować, tym ważniejszy jest czas, w którym drukarka może wykonać tę pracę. Chociaż wartość ppm (strony na minutę) może dawać jedynie ograniczony wgląd, ponieważ drukarki etykiet nie drukują całych stron, a jedynie mniejsze obszary, może ona być przynajmniej wykorzystana do porównania prędkości modeli, które są kwestionowane.

Rozdzielczość druku

Wartość dpi oznacza gęstość kropki lub wydruku. Skrót oznacza kropki na cal. Wymagania dotyczące rozdzielczości druku rosną wraz z wymaganiami wobec urządzenia. Jeśli mają być drukowane tylko etykiety wysyłkowe lub jeśli nie stawia się dużych wymagań co do jakości drukowanego obrazu, wystarczająca jest drukarka etykiet o niskiej wartości dpi. W przypadku drukowania wysokiej jakości etykiet lub gdy wymagany jest nie tylko druk czarno-biały, ale również kolorowy, drukarka etykiet powinna mieć co najmniej 300 dpi.

Życie służbowe

Żywotność drukarki etykiet jest oczywiście zawsze powiązana z przewidywaną intensywnością użytkowania. Nie wszystkie oferowane pozycje są wysokiej jakości wykonania i przeznaczone do długotrwałego użytkowania, ale w pełni nadają się do okazjonalnych prac drukarskich i wyższa jakość urządzenia nie byłaby w tym przypadku opłacalna. Dlatego okres użytkowania powinien być brany pod uwagę przy zakupie, ale powinien być również dostosowany do Twoich osobistych pomysłów.

Cena

Cena drukarek etykiet ma bardzo szeroki zakres. Do użytku domowego, urządzenia są dostępne za kilka euro, ale zakres funkcji jest zazwyczaj bardzo ograniczony. Jeśli drukarka ma dobrze funkcjonować w dłuższej perspektywie czasowej, warto dokonać większej inwestycji.

Jaka jest różnica między drukarkami termotransferowymi a bezpośrednimi drukarkami termicznymi?

Drukarki termiczne nakładają nadruk na etykietę przy użyciu dużej ilości ciepła. Dlatego ważne jest, aby kupować materiały etykietowe, których wierzchnia warstwa jest bardzo odporna na ciepło. Jest to również warstwa, która zawiera cząsteczki atramentu, które uwalniają się, gdy gorąca głowica drukująca przechodzi nad nią i wytwarza drukowany obraz. W przypadku stosowania etykiet bez warstwy ochronnej, mogą one ulec spaleniu z powodu wysokiej temperatury i uszkodzić całą drukarkę etykiet.

Drukarki termotransferowe pracują również z wykorzystaniem ciepła i specjalnej folii termotransferowej. Procesy drukarki termicznej i termotransferowej są podobne, ale znacznie różnią się od siebie trwałością wydruku. Bezpośredni nadruk termiczny stosowany jest głównie w przypadku etykiet wysyłkowych, ponieważ czytelność etykiety z czasem znacznie się zmniejsza. W przypadku drukarek termotransferowych etykiety są jednak niezawodnie odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV lub wilgoć.

Jak wysokie są koszty konserwacji i druku?

Na koszty druku składają się koszty etykiet i taśmy barwiącej. Drukarki etykiet nie używają tonera ani tuszu, ale przepuszczają taśmę barwiącą przez maszynę, z której farba jest przenoszona na etykietę. Taśmy te są dostępne w różnych kolorach i długościach, w zależności od producenta i potrzeb. Tak więc koszt druku będzie się różnił w zależności od wymaganej jakości i ilości wydruków.

Wysokiej jakości sprzęt powinien być serwisowany i konserwowany raz w roku. Zwiększa to żywotność urządzenia, zapobiega niewłaściwym awariom i zapewnia, że wydrukowany obraz pozostaje spójny i spełnia wymagania użytkownika. W przypadku niedrogiego sprzętu, jeśli utraci on niezawodność, nowy zakup jest prawdopodobnie bardziej lukratywny niż regularna konserwacja przez doświadczonego technika.