W sklepie internetowym Prindo można znaleźć różne drukarki igłowe firmy Epson. Nadają się do drukowania na papierze ciągłym, pojedynczych arkuszach, kopertach, kartonie i etykietach. Są solidne, nie wymagają konserwacji i przekonują niskimi kosztami utrzymania. Odpowiednie akcesoria, takie jak wstążki, można znaleźć w Prindo.

Epson LQ-590II Drukarki igłowe
Epson

 3 389,37 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

3 389,37 zł
Epson LQ-350 Drukarki igłowe
Epson

 1 382,31 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

1 382,31 zł
Epson LX-350 Drukarki igłowe
Epson

 1 764,08 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

1 764,08 zł

Co to jest drukarka igłowa?

Drukarki igłowe lub tzw. drukarki stokrotkowe są jednymi z pierwszych systemów drukujących. Drukarki udarowe były używane w latach 60-tych i 70-tych do drukowania wydruków w dużych systemach komputerowych. Druk został wykonany na papierze ciągłym. W latach 80. drukarki igłowe były jednymi z pierwszych drukarek na prywatny użytek. IBM, Epson, Commodore, Star, Brat, OKI, NCR, Panasonic, Centronics i Seikosha należały w tym czasie do znanych producentów drukarek.

W 1968 roku OKI wprowadziła pierwszą komercyjną drukarkę igłową. Opcjonalne terminy dla drukarki igłowej pochodzą ze świata anglojęzycznego. Tutaj rozpowszechniły się terminy (Dot-)Matryca-Printer lub SDM (Serial Dot Matrix). Obecnie drukarki udarowe są nadal używane do wystawiania recept w gabinetach lekarskich lub w firmach wysyłkowych, które tworzą kopie dowodów dostawy. Nadają się one również do drukowania biletów.

Jak działa drukarka igłowa?

Podczas drukowania, drukarka igłowa przeciąga taśmę barwiącą obok głowicy drukującej. Podczas tego procesu igły wbijają pojedyncze piksele w papier drukarki. Tworzą one postacie. Taśma albo ma powłokę węglową albo jest nasączona tuszem.

W porównaniu z drukarkami laserowymi lub atramentowymi, drukarki igłowe pracują wolniej. Wbijanie igieł na wstęgę powoduje głośne odgłosy. Istotną zaletą drukarek udarowych jest drukowanie kalki maszynowej. Są one spowodowane fizycznym naciskiem igieł na papier. Nie jest to możliwe w przypadku aktualnych drukarek laserowych i atramentowych. Drukarki są podłączane za pomocą interfejsu równoległego Centronics. Nowoczesne urządzenia posiadają połączenie LAN lub USB.

Na początku produkcji drukarek igłowych, nabywcy otrzymali warianty z taśmami barwnymi. Nowoczesne drukarki laserowe i atramentowe zastąpiły kolorowe drukarki igłowe, dzięki czemu obecnie dostępne są tylko modele do druku czarno-białego. Przy korzystaniu z drukarek liczy się nie jakość wydruku, ale czytelny tekst. Oprócz oryginalnych taśm kolorowych można otrzymać kompatybilne produkty od innych producentów.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie drukarki igłowej?

Rezolucja

Drukarki igłowe mają różną rozdzielczość. Liczba igieł w orientacji pionowej określa rozdzielczość drukarki. W zależności od drukarki, urządzenia te mają od siedmiu do 48 igieł. Modele z 24 igłami oferują dobrą rozdzielczość z 360 dpi. Należy pamiętać, że jakość dziurkacza spada wraz z rosnącą liczbą igieł. Wiele firm polega zatem na drukarkach udarowych z dziewięcioma igłami. Umożliwiają one wydrukowanie do sześciu egzemplarzy.

Tryby pracy drukarki

Zazwyczaj można wybrać jeden z trzech różnych trybów drukowania (tryb draft, Near Letter Quality, Letter Quality), od szybkiego trybu draft z niską jakością do powolnej jakości korespondencji z wizualnie lepszymi wynikami.

Wstęgi

W przypadku taśm z tuszem należy wybrać jedną z taśm z węglem lub tuszem. Wersje węglowe oferują głębszą czerń. One nie wyschną. Jednak wstęgi używa się tylko raz. Użyj kilkakrotnie taśmy z tuszem. Po rozwinięciu, odwróć go i użyj ponownie. Jeśli wydrukowany obraz zniknie, czas wymienić taśmę. W sklepie internetowym Prindo znajdziesz nową drukarkę igłową i pasujące do niej taśmy barwiące.

Prędkość drukowania

Szybkość drukowania jest istotnym czynnikiem przy wyborze urządzenia. Drukarki są bardzo wolne. Prędkość jest określana przez producentów takich jak Epson w CPS (Characterers per Second). Dobra drukarka udarowa może drukować do 1 000 znaków na sekundę (1 000 CPS). Modele o niższej wartości potrzebują odpowiednio więcej czasu na wydruk.

Drukarki igłowe i ich zalety

Drukarki igłowe oferują różne korzyści dla użytkowników prywatnych i biznesowych. Największa korzyść jest w technologii. Zamiast rozpylania atramentu jak w drukarce atramentowej lub nakładania go za pomocą lasera jak w drukarce laserowej, drukarki udarowe pracują z nadrukiem mechanicznym. Igły dociskają znaki do papieru za pomocą taśmy barwiącej. Pozwala to na wykonanie odpornych na dokumenty kopii na warstwie papieru pod spodem.

Drukarki igłowe przekonują bardzo niskimi kosztami utrzymania. Nie potrzebujesz drogich kolorowych wstążek. W razie potrzeby klienci mogą korzystać z niedrogich kompatybilnych taśm. Drukarki nie są zbyt wybredne, jeśli chodzi o wybór papieru. Pracują ze wszystkimi popularnymi papierami do drukarek. Technologia drukarki udarowej jest solidna. Są mało wymagające pod względem konserwacji i wytrzymują wiele lat.

Zalety drukarek igłowych w skrócie

 • możliwy do wykonania w kilku egzemplarzach
 • niskie koszty utrzymania
 • każdy papier nadający się do wykorzystania
 • Drukowanie w nieskończonej pętli
 • Koszty zużycia taśm barwiących są niskie
 • wysoka oczekiwana długość życia
 • trwały
 • nadruk wodoodporny
 • Możliwe jest drukowanie na papierze ciągłym
 • drukowanie liniowe

Wady drukarki igłowej

Drukarki igłowe są uważane za produkt niszowy, ponieważ nowoczesne drukarki atramentowe i laserowe zastąpiły przestarzały system druku. Przyczyny to między innymi następujące wady:

 • Urządzenia powodują hałas
 • niska prędkość drukowania
 • Jakość druku zmienia się w zależności od stanu Twojej taśmy
 • Bit-mapowany obraz wydruku
 • słabe oddawanie barw
 • ze względu na niską liczbę produkcji ceny zakupu są wysokie
 • głowica drukująca nagrzewa się podczas pracy ciągłej
 • Drukarka może być monitorowana za pomocą specjalnego oprogramowania

Drukarka igłowa firmy Epson

Drukarki igłowe firmy Epson są trwałe, wytrzymałe i łatwe w konserwacji. Doskonale nadają się do zastosowania w gabinetach lekarskich, halach fabrycznych oraz w sektorze logistyki i transportu. Ich kompaktowa konstrukcja sprawia, że pasują do każdego biurka. Firma Epson jest uważana za wiodącego producenta drukarek udarowych. Modele takie jak Epson LG-350 pracują z 24 igłami i mają 80 kolumn o szerokości nadruku.

Ekonomiczne wykorzystanie taśm pozwala na uzyskanie do 2,5 miliona znaków przy użyciu jednej taśmy. Producent gwarantuje do 10.000 godzin pracy. Nowoczesny port USB pozwala na podłączenie do komputera. Urządzenie posiada również interfejs równoległy. Drukarka pobiera niewielką ilość energii (zużycie w stanie spoczynku: 1,3 W, podczas pracy: 22 W) i jest niedroga w utrzymaniu. Potwierdza to certyfikat ENERGY STAR. Niektóre z oryginalnych drukarek mogą przetwarzać do sześciu kopii kalki.

Który papier jest odpowiedni do drukarek igłowych?

W zależności od modelu drukarki, można używać drukarki igłowej z różnymi rodzajami papieru. Model Epson LQ-690 umożliwia wykonywanie nadruków:

 • Pojedyncze arkusze
 • Papier ciągły
 • Etykiety
 • Koperty
 • Box

Papier ciągły do drukarek drucianych

Użyj drukarki igłowej ze specjalnym papierem ciągłym. Ma otwory w krawędziach. Drukarka udarowa drukuje kłody z maszyn na papierze ciągłym. Odbitki są stabilne na promieniowanie UV, trwałe i prawie nie wybielają się. Obecnie tylko w drukarkach igłowych używa się papieru węglowego lub ciągłego. Drukarki Impact pokrywają tym samym niszowy rynek.