Drukarka laserowa jest dobrym wyborem dla okazjonalnego drukowania w domu. Jeśli drukarka nie jest używana przez dłuższy okres czasu, nie ma potrzeby obawiać się, że wkłady z atramentem nie będą działać. Drukarka laserowa używa tonera, który nie wysycha i zapewnia funkcjonalność urządzeń, nawet jeśli nie są one używane przez długi czas.

HP Color LaserJet Pro M454dw Drukarka laserowa
HP

 2 546,45 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

2 546,45 zł
HP Color LaserJet Pro MFP M283fdw Drukarka wielofunkcyjna
HP

 2 415,86 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

2 415,86 zł
Lexmark MX431adn Drukarka wielofunkcyjna czarny / Biały
Lexmark

 1 805,95 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

Lexmark MX431adn, Laser, Drukowanie mono, 600 x 600 DPI, Kopiowanie mono, A4, Czarny, Biały
1 805,95 zł
Ricoh SP 230DNw Drukarka laserowa
Ricoh

 738,65 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

738,65 zł
HP LaserJet M209dw Drukarka laserowa
HP

 946,76 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

946,76 zł
Ricoh P C200W Drukarka laserowa
Ricoh

 684,79 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

684,79 zł
Ricoh M C240FW Drukarka wielofunkcyjna
Ricoh

 1 348,86 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

1 348,86 zł
Brother HL-L5200DW Drukarka laserowa
Brother

 1 762,92 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

1 762,92 zł
HP LaserJet Pro M203dw Drukarka laserowa
HP

 1 495,21 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

1 495,21 zł
Kyocera ECOSYS P2235dn Drukarka laserowa
Kyocera

 1 300,57 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

1 300,57 zł
HP Color LaserJet Pro MFP M479fdw Drukarka laserowa
HP

 3 427,91 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

3 427,91 zł
Brother HL-L2375DW Drukarka laserowa
Brother

 1 103,46 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

1 103,46 zł
OKI C542dn Drukarka laserowa
OKI

 1 751,78 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

1 751,78 zł
Kyocera ECOSYS M2735dw Drukarka laserowa
Kyocera

 3 291,23 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

3 291,23 zł
Kyocera ECOSYS M2540dn Drukarka wielofunkcyjna
Kyocera

 4 015,29 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

4 015,29 zł
Canon i-SENSYS MF657Cdw Drukarka wielofunkcyjna
Canon

 2 222,33 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

2 222,33 zł
Kyocera Ecosys M5526cdn/A Drukarka wielofunkcyjna
Kyocera

 3 027,92 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

3 027,92 zł
Kyocera ECOSYS PA2001 Drukarka laserowa
Kyocera

 526,61 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

526,61 zł
Lexmark MS431dn Drukarka laserowa czarny / Biały
Lexmark

 955,52 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

Lexmark MS431dn, Laser, 600 x 600 DPI, A4, 40 stron/min, Podwójne drukowanie, Czarny, Biały
955,52 zł
2 220,00 zł
Kyocera Ecosys PA2100cx Drukarka laserowa
Kyocera

 1 557,40 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

1 557,40 zł
HP LaserJet Pro MFP 4102fdw Drukarka wielofunkcyjna
HP

 1 470,74 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

1 470,74 zł
HP Color LaserJet Enterprise M455dn Drukarka laserowa
HP

 2 605,23 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

2 605,23 zł
Lexmark CX431adw Drukarka wielofunkcyjna czarny / Biały
Lexmark

 2 675,45 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

Lexmark CX431adw, Laser, Drukowanie w kolorze, 600 x 600 DPI, Kopiowanie w kolorze, A4, Czarny, Biały
2 675,45 zł

Co to jest drukarka laserowa?

Urządzenie to wykorzystuje laser do drukowania na papierze i foliach. Urządzenia te wykorzystują proces elektrofotograficzny. Drukarki laserowe są uważane za drukarki stron, ponieważ cała strona jest naświetlana i drukowana w jednym przebiegu.

Jako urządzenie peryferyjne, drukarka laserowa jest podłączona do komputera za pomocą różnych złączy. Termin "drukarka laserowa" jest często używany również w przypadku drukarki LED. Oba urządzenia działają na tej samej zasadzie.

Jak działa drukarka laserowa?

Pojęcie drukarki laserowej opiera się na wykorzystaniu lasera jako źródła światła. Wyżej wymieniona drukarka LED wykorzystuje światło LED.

Zasada działania elektrofotografii jest następująca: Drukarka laserowa ma wbudowany bęben obrazowy. Jego powłoka jest naładowana elektrostatycznie ujemnie.

To może działać na dwa sposoby:

 • Wyładowanie koronowe = napięcie jest generowane przez przewód.
 • Rolki ładujące = Napięcie jest przekazywane przez rolki.

Przeniesienie obrazu wydruku do bębna obrazu odbywa się poprzez naświetlanie laserem. W punktach bębna zetkniętych z wiązką lasera ładunek ujemny jest anulowany. Wiązka laserowa jest kierowana do bębna w rastrach przez skaner laserowy, który działa jak obrotowe lustro.

Przy pomocy rastra półtonowego można uzyskać różne skale szare. Tryb pracy jest porównywalny do prostej kolorowej drukarki laserowej. W ten sposób kolorowy laser tworzy dodatkowe niuanse z istniejących kolorów podstawowych. W przypadku modeli wysokiej jakości, generowanie kolorowego obrazu opiera się na stopniowanym rozładowaniu.

Bęben obrazu obraca się i jest przesuwany do tonera. Toner jest ładowany ujemnie przez składniki z żywicy syntetycznej i w ten sposób przylega do wcześniej rozładowanych obszarów bębna obrazu. Kolejny obrót powoduje przeniesienie tonera na papier, który ma być wydrukowany. W różnych modelach toner jest najpierw przenoszony na taśmę transferową. To są starsze modele.

Nałożony toner jest następnie utrwalany. Zadrukowany papier przechodzi przez dwie rolki pokryte gumą silikonową lub teflonem. Jedna rolka może być podgrzana do około 180 stopni. Wysoka temperatura powoduje, że toner topi się i uzyskuje się stabilne połączenie tuszu z papierem. Wałki są naładowane statycznie, aby się nie zabrudziły. Zapobiega to przyklejaniu się nadmiaru toneru do wałków.

Niektóre drukarki Brother i inne są wyposażone w dodatkowe wałki czyszczące.

Jakie są różne rodzaje drukarek laserowych?

Na rynku istnieje wiele różnych modeli. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest dokonanie wstępnej klasyfikacji różnych typów drukarek.

Monochromatyczne drukarki laserowe

Do tej kategorii należą drukarki laserowe, które drukują tylko w czerni i bieli lub dopuszczają pewne odcienie szarości. Modele te nadają się przede wszystkim do drukowania tekstów. Możliwe jest również drukowanie grafiki. Następnie grafika jest drukowana w różnych odcieniach szarości.

Monochromatyczne drukarki laserowe są często stosowane w biurze, gdzie ważne jest osiągnięcie wysokiej prędkości druku na minutę i utrzymanie kosztów druku na jak najniższym poziomie.

Kolorowa drukarka laserowa

Jeszcze kilka lat temu kolorowe drukarki laserowe były przeznaczone tylko dla sektora komercyjnego. Cena tych urządzeń znacznie spadła w ostatnich latach, a tym samym zakres ich zastosowań znacznie się rozszerzył. Jeśli chcesz często drukować kolorowe grafiki i zdjęcia, ta drukarka laserowa jest dobrym wyborem.

Urządzenia wielofunkcyjne

Oba wyżej wymienione modele mogą być dostępne w sprzedaży jako urządzenia wielofunkcyjne. Termin ten nie opisuje serii, lecz rozszerzenie zakresu funkcji. Drukarka wielofunkcyjna może dosłownie zabić kilka ptaków jednym kamieniem.

Oprócz konwencjonalnego druku, urządzenia te mogą również działać jako skanery, kopiarki i w wielu przypadkach jako faksy. Te praktyczne drukarki są szczególnie popularne w prywatnych gospodarstwach domowych, ponieważ posiadają różne funkcje i zajmują niewiele miejsca.

Jakie zalety oferuje drukarka laserowa?

Wiązka laserowa przemieszcza się z dużą prędkością nad bębnem obrazu. Głowica drukująca drukarki atramentowej ma wyraźną wadę. Dzięki temu drukarki laserowe zapewniają szybkie rezultaty drukowania. Nie ma potrzeby zakupu drogiego papieru do drukarki laserowej. Jakość wydruku nie ma wpływu na jakość papieru do drukarki.

Drukarka laserowa jest tania w rozrywce. Nie ma potrzeby ciągłego kupowania nowych nabojów. Toner nie wysycha, co często jest problemem w przypadku drukarek atramentowych, gdy nie są one używane przez dłuższy czas.

Jakie są wady drukarki laserowej?

Jeśli chcesz ustawić drukarkę laserową, biurko w domu prawie nie wystarczy. Urządzenia są duże i nieporęczne. Przy zakupie drukarki laserowej trzeba też sięgnąć głęboko do kieszeni. Konserwacja urządzeń może być dość kosztowna. Może się zdarzyć, że trzeba będzie wymienić bęben z obrazem lub pojemnik na zużyty toner.

Ci, którzy często drukują zdjęcia, prawdopodobnie nie będą zadowoleni z drukarki laserowej. Urządzenia te są przeznaczone do drukowania tekstu. W przypadku nadruku na folii, większość drukarek musi nawet pasować. Jeśli zamierzasz to zrobić, powinieneś upewnić się, że drukarka jest odpowiednio oznaczona przy zakupie. Przy odrobinie szczęścia przy wykonywaniu nadruku z folii istnieje ryzyko, że folia w urządzeniu stopi się i uszkodzi drukarkę.
Za pomocą drukarki laserowej można drukować tylko papier lub folię. Nie można używać sztywnych materiałów, takich jak płyty CD z możliwością nadruku, ponieważ nie można ich przenosić przez system rolek drukarki.

Zalety i wady drukarek laserowych w skrócie

Zalety: - szybkie wydruki
            - Idealny do drukowania tekstów
            - niskie koszty druku
            - Toner nie może wyschnąć

Wady: - wyższe koszty nabycia
            - wyższy pobór mocy
            - wymagają dużo miejsca
            - powodować większą objętość
            - Koncesje w druku fotograficznym

Na co muszę zwrócić uwagę przy zakupie drukarki laserowej?

Przed zakupem drukarki laserowej należy rozważyć kilka aspektów. Które urządzenie jest ostatecznie najodpowiedniejsze, jest indywidualnie różne. Mierząc na podstawie indywidualnych pomysłów i potrzeb, łatwo będzie znaleźć właściwą drukarkę laserową. Aby lepiej zważyć cenę i wydajność oraz móc ocenić je w bardziej przejrzysty sposób, należy porównać oferty i przyjrzeć się bliżej przedstawicielom, którzy wygrali test.

Przy zakupie mogą być ważne następujące czynniki:

 • Rozdzielczość druku
 • Rozmiar papieru
 • Wielkość emisji
 • Zużycie energii

Aby doświadczyć działania drukarki laserowej, konieczne jest wykonanie zadania drukowania. Jest on przesyłany z podłączonego komputera. W związku z tym oba urządzenia muszą być połączone ze sobą.

Pamięć drukarki ma tylko ograniczoną objętość. Często plik, który ma być wydrukowany, nie może być przeniesiony w całości. Dzięki temu można zminimalizować prędkość drukowania, a dłuższe przestoje są regułą.

Przy zakupie drukarki należy zwrócić uwagę na pojemność pamięci drukarki. Jeśli to przegapisz, możesz poszukać możliwości rozszerzenia istniejącej pamięci.

Rozdzielczość druku

Rozdzielczość dostarcza informacji o ostrości drukowanego obrazu. Do drukowania tekstu za pomocą lasera o rozdzielczości 600 x 600 dpi zazwyczaj wystarcza. Specyfikacja oznacza piksele na cal w kierunku poziomym i pionowym. Nowoczesne drukarki laserowe często mają rozdzielczość 1200 x 1200 dpi i wyższą. Jeśli mają być drukowane szczegółowe grafiki, drukarki te spełniają najwyższe wymagania.

Rozmiar papieru

Dostępna w handlu drukarka jest skonfigurowana do podawania papieru w formacie DIN A4. Niektóre modele mogą również drukować w formacie A3. Jeśli chcesz drukować na kopertach, wizytówkach lub innych specjalnych formatach, powinieneś rozważyć dodatkowe urządzenia, które umożliwiają podawanie tych specjalnych rozmiarów.

Większość drukarek posiada podajnik papieru, do którego można załadować większą ilość papieru i nie ma potrzeby ciągłego przerywania drukowania w celu uzupełnienia papieru.

Objętość wyjściowa

Objętość wyjściowa wskazuje, jak szybko działa drukarka i jak długo trwa drukowanie strony A4. Podczas gdy czynnik ten wydaje się mniej istotny w przypadku sporadycznego druku w prywatnych gospodarstwach domowych, szybkość jest z pewnością ważna w biurach w przypadku częstego druku seryjnego.

Drukarka laserowa powinna być w stanie drukować co najmniej 16 stron na minutę. Do użytku komercyjnego warto stosować modele, które mogą obsługiwać 40 stron i więcej na minutę. Gdy określona jest prędkość drukowania, prędkość, z jaką kawałek papieru jest podawany, drukowany i wyrzucany, nie jest jedynym decydującym czynnikiem. Drukarki laserowe wymagają okresu nagrzewania, co również wpływa na szybkość drukowania.

Zużycie energii

Drukarki laserowe na ogół zużywają więcej energii elektrycznej niż drukarki atramentowe. Jeśli drukujesz sporadycznie, nie musisz się zbytnio martwić o zużycie energii, ponieważ urządzenia można wyłączyć po wydruku. Oznacza to, że nawet pobór mocy w trybie czuwania jest nieistotny.

Z drugiej strony, w biurach urządzenia muszą być zawsze dostępne na żądanie. Ogólnie rzecz biorąc, drukarka laserowa nie jest jednym z największych złodziei energii w domu i w biurze. Dlatego też zużycie energii nie powinno być jednym z podstawowych kryteriów zakupu.

Jaki toner jest dostępny dla drukarki laserowej?

Jeśli drukarka laserowa jest przeznaczona do częstego użytkowania, cena sprzedaży nie jest jedynym czynnikiem decydującym. Dodatkowy zakup kaset z tonerem może szybko stać się pułapką kosztów.

Tonery muszą być wymieniane rzadziej niż wkłady z tuszem w drukarce atramentowej. Poszczególni producenci określają pojemność tonera w różnych modelach do 20.000 stron. Oznacza to, że pojemność tonera przewyższa o współczynnik 40 pojemność konwencjonalnych wkładów atramentowych.

Po zakupie nowej drukarki laserowej konieczna jest jednak znacznie wcześniejsza wymiana tonerów, ponieważ tonery startowe w nowych urządzeniach mają zazwyczaj dużo mniejszą pojemność niż oryginalne wkłady zastępcze.

Aby uzyskać oryginalne tonery, należy sięgnąć dość głęboko do kieszeni. Warto zatem rozważyć możliwe alternatywy. Tak zwane tonery regenerowane są oryginalnymi kasetami, które zostały profesjonalnie napełnione przez zewnętrznych dostawców. Producenci mają swoje tonery opatentowane. Prawo patentowe nie ma jednak zastosowania do ponownego napełniania.

Klienci mogą również zdecydować się na posiadanie własnych produktów wykonanych przez dostawców zewnętrznych. Są one tańsze od oryginalnych tonerów. Jeśli wybierzesz renomowanego dostawcę, nie będziesz musiał zaakceptować żadnej utraty jakości i kompatybilności.
Ci, którzy sami napełniają swój toner, oszczędzają najwięcej pieniędzy, ale także ryzykują uszkodzenie drukarki. Ponadto istnieje ryzyko dla własnego zdrowia przy obchodzeniu się z luźnymi tonerami, ponieważ suchy pył nie powinien być wdychany. Jeśli podczas uzupełniania paliwa nie będzie się z nim profesjonalnie obchodzić, nagrzewnica może się zabrudzić, a jakość wydruku będzie zagrożona.

Producenci nie udzielają żadnych gwarancji na ewentualne uszkodzenia drukarki, jeśli zostanie udowodnione, że zostały one spowodowane przez użycie tonerów innych producentów.

Czy drukarka laserowa jest lepsza od drukarki atramentowej?

Wartość drukarki zawsze zależy od jej zastosowania i wymagań stawianych sprzętowi. Drukarka laserowa może nadążyć za drukarką atramentową, a nawet ją przekroczyć w wielu punktach. Za drukarkę laserową trzeba zapłacić więcej przy jej zakupie. Z drugiej strony, dodatkowy zakup tonera jest tańszy, ponieważ wydajność drukowania znacznie przewyższa wydajność konwencjonalnych kaset do drukarek.

Drukarki atramentowe pracują z płynnym atramentem. Drukarki laserowe używają sproszkowanego toneru. Wkłady z tuszem mogą wyschnąć, jeśli nie będą używane przez dłuższy okres czasu, ale nie jest to możliwe w przypadku tonera. Przy drukowaniu samego tekstu, drukarka laserowa jest szybka, precyzyjna i dlatego ma wyraźną przewagę. Musisz pójść na pewne ustępstwa przy drukowaniu zdjęć. Drukarka laserowa nie ma możliwości drukowania bez marginesów, a niewielka gama kolorów sprawia, że urządzenia nie nadają się do drukowania zdjęć.

Do okazjonalnego drukowania tekstu lepszym wyborem jest drukarka laserowa. Dla tych, którzy często drukują i oczekują grafiki i zdjęć w doskonałej jakości, drukarka atramentowa jest dobrym wyborem.

Co czyni dobrą drukarkę laserową?

 • niskie koszty druku
 • wysoka jakość druku
 • duża prędkość drukowania
 • błyskotliwy druk tekstu
 • wysoka definicja

Jak podłączona jest drukarka laserowa?

Drukarka laserowa musi być zawsze podłączona do komputera, ponieważ to właśnie z tego urządzenia odbierane jest rzeczywiste zadanie drukowania.
Istnieje kilka sposobów na podłączenie drukarki:

USB

USB jest uważany za najczęstszy sposób podłączania drukarek laserowych i innych urządzeń peryferyjnych. Kabel USB jest szybko podłączony, a wymiana danych jest bardzo łatwa do skonfigurowania.

Różne standardy istnieją w przypadku USB 1.0, USB 2.0 i USB 3.0. Główna różnica leży w kursie transferowym. Złącze USB ma również wady. Połączenie może być wykonane tylko do jednego urządzenia, co ogranicza transfer danych do jednego urządzenia peryferyjnego.

Jeśli chcesz nawiązać połączenie za pomocą kabla USB, musisz o tym pamiętać podczas konfiguracji drukarki. Drukarka powinna być ustawiona w pobliżu komputera i dostosowana do maksymalnej długości kabla USB.

LAN

Jeżeli kilka urządzeń ma mieć dostęp do drukarki, zalecane jest połączenie z siecią LAN. Kabel LAN drukarki jest podłączony do routera sieciowego. Teraz wszystkie urządzenia, które są również podłączone do sieci, mogą uzyskać dostęp do drukarki. Dla użytkownika obowiązują te same ograniczenia, co dla opisanego właśnie połączenia USB. Wybór miejsca instalacji musi być dokonany na podstawie długości kabla LAN.

WLAN

Podobnie jak połączenie LAN, również WLAN zapewnia wszystkim uczestnikom sieci dostęp do podłączonej drukarki. Połączenie bezprzewodowe zapewnia wolną rękę podczas konfigurowania drukarki. Jednak w pobliżu musi znajdować się przyłącze zasilania. Kolejnym istotnym czynnikiem jest moc transmisji sieci bezprzewodowej.

WiFi

Ta możliwość połączenia jest w przybliżeniu porównywalna do sieci WLAN. Różnica polega na tym, że nie jest wymagany żaden router sieciowy. Drukarka laserowa posiada własną sieć i tym samym funkcjonuje jako stacja bazowa.

AirPrint

Funkcja ta jest podobna do WiFi. Jednak jego stosowanie jest ograniczone do urządzeń Apple. AirPrint jest przeznaczony dla systemów operacyjnych Mac OS X i iOS. Zadania drukowania mogą być wysyłane bezpośrednio z tych typów urządzeń.