Do wywoływania zdjęć nie jest już potrzebny spacer i studio fotograficzne. Drukarki fotograficzne do użytku domowego przejmą to zadanie bez problemów. Oszczędza to czas i pieniądze, co jest szczególnie korzystne, gdy wiele zdjęć musi być szybko gotowych do ostatecznego użytku. Wiele urządzeń drukuje teraz zdjęcia w niezwykle wysokiej jakości i oprócz komputera PC przyjmuje zlecenia z innych źródeł dostępu, takich jak aparat czy telefon komórkowy.

Drukarki fotograficzne są dostępne w szerokiej gamie wzorów. Tak zwana drukarka wielofunkcyjna jest stosunkowo powszechna. Oprócz standardowych funkcji nadruku na konwencjonalnym papierze, oferuje on również specjalny nadruk na specjalne formaty, takie jak koperty, plakaty, płyty CD, DVD, papier błyszczący, a nawet papier fotograficzny.

Alternatywnie, istnieją również ekskluzywne drukarki fotograficzne, które pracują ze specjalnymi nośnikami druku lub zaawansowanymi technikami druku fotograficznego. Zasadniczo nie każde urządzenie jest tak samo wydajne i czasami występują duże różnice w kosztach obsługi i druku. Z tego powodu, oto przegląd najważniejszych informacji o drukarkach fotograficznych.

Fujifilm Instax Link Wide Drukarka fotograficzna
Fujifilm

 685,56 zł

zaw. VAT, przesyłka za darmo

Fujifilm instax Link WIDE, 318 x 318 DPI, Bluetooth, Biały
685,56 zł

Która drukarka fotograficzna jest najlepsza?

To, która drukarka fotograficzna jest ostatecznie odpowiednia dla osobistych potrzeb użytkownika końcowego, zależy od wielu różnych czynników. Osoby, które chcą mieć kompaktowe urządzenie o wszechstronnych możliwościach zastosowania, z pewnością wykorzystają w pełni możliwości wielofunkcyjnej drukarki. Jest to szczególnie ważne, gdy oprócz różnych formatów druku wymagany jest dostęp do zewnętrznych drukarek z urządzeń przenośnych i pozasieciowych źródeł zdjęć.

Ogólnie rzecz biorąc, urządzenia wielofunkcyjne są standardowym rozwiązaniem do użytku prywatnego i domowej pracy biurowej. Następnie użytkownicy mogą zakupić nośniki fotograficzne oddzielnie i w razie potrzeby jako uzupełnienie zwykłego papieru. Dzięki temu koszty druku zdjęć są łatwe do opanowania i mieszczą się w rozsądnych granicach. Szczególną zaletą drukarek wielofunkcyjnych jest to, że obecnie dostępne są bardzo energooszczędne urządzenia i przyjazne dla środowiska warianty wkładów i papieru. Te modele drukarek fotograficznych są zatem szczególnie przyjazne dla środowiska, a asortyment atramentów jest stosunkowo wydajny.

Natomiast kosztowna drukarka termo sublimacyjna może być raczej polecana profesjonalnym fotografikom, grafikom oraz do powszechnego użytku w dziedzinie mediów drukowanych. Uzupełnieniem zdjęć, dzięki tej drukarce fotograficznej jest możliwość drukowania plakatów, afiszy i formatów obrazów w wysokiej rozdzielczości w formacie płóciennym, przynajmniej w przypadku większych modeli.

Dlatego też jest on przeznaczony do produkcji wyszukanych grafik i wydruków fotograficznych. Ponadto, podczas testu, procedura termosublimacji wydaje się być łatwiejsza w utrzymaniu niż na przykład druk atramentowy i dlatego jest wykonywana do profesjonalnego druku seryjnego zdjęć i materiałów fotograficznych. Niskie zużycie oraz dobra odporność zdjęć z drukarki barwnikowo-sublimacyjnej na wpływy środowiska predestynuje odpowiednie urządzenia do produkcji odbitek fotograficznych do praktycznego zastosowania, na przykład w obszarze projektowania i prezentacji.

Modele ZINK i INSTAX oferują również możliwości artystyczne. Nostalgicy i fotografowie sztuki, którzy preferują stare techniki fotograficzne, z pewnością mogą być entuzjastycznie nastawieni do tych drukarek fotograficznych. Efekt starzenia się zdjęć jest często pożądany w fotografii artystycznej i może być dalej optymalizowany za pomocą odpowiednich programów do edycji zdjęć. Drukarki fotograficzne ZINK lub INSTAX są również idealne jako oryginalne prezenty dla fanów Polaroida lub do tworzenia nostalgicznych zdjęć imprezowych. Nośniki do drukarek ZINK są zazwyczaj wyposażone w urządzenie klejące na odwrocie, dzięki czemu utworzone zdjęcia można łatwo wkleić do albumu fotograficznego po wydrukowaniu.

Kupno drukarki fotograficznej - na co musisz zwrócić uwagę

Jak pokazano powyżej, przy zakupie drukarki fotograficznej ważne jest, aby najpierw zastanowić się nad jej przeznaczeniem. Późniejszy zakres zastosowania ogranicza do pewnego stopnia ostateczny wybór. Wybór obsługiwanych formatów jest jeszcze bardziej wyrafinowany. Zazwyczaj drukarki wielofunkcyjne i barwiono-sublimacyjne są lepszym wyborem do wszechstronnych zadań drukowania. Specjalne interfejsy dla zewnętrznych źródeł zadań znajdują się obecnie w prawie wszystkich drukarkach fotograficznych, niezależnie od typu drukarki.

Przy zakupie drukarki fotograficznej należy również wziąć pod uwagę jej rozmiar. Kupujący, którzy nie mają zbyt wiele miejsca w domu, nieuchronnie będą musieli uciekać się do mniejszych modeli. W przypadku drukarek ZINK i INSTAX nadal mamy wolny wybór. Z kolei drukarki wielofunkcyjne i termo-sublimacyjne często wymagają bardzo precyzyjnego pomiaru stosunków rozmiarów.

Porównywalnie łatwe do przechowywania na półkach i w szafkach są wtedy zazwyczaj urządzenia wielofunkcyjne, które są przeznaczone do użytku biurowego. Dla kontrastu, termiczne drukarki sublimacyjne często wymagają wolnej przestrzeni, która jest otwarta u góry. Duże modele z funkcją stojącą zajmują nawet powierzchnię całych mebli, dlatego przed zakupem należy dokładnie sprawdzić zapotrzebowanie na miejsce.

W przypadku drukarek atramentowych ważne jest, aby zwrócić uwagę na modele z systemem drukującym, który jest lepszy niż w przypadku zwykłej drukarki czterokolorowej. O ile w tych przypadkach chętnie zostaną uwzględnione również opcje drukowania zdjęć, o tyle rozdzielczość i jakość obrazu nie zawsze są bardzo wysokie.

Dlatego lepsze są drukarki atramentowe z oddzielnymi systemami 5 lub 6-cio zbiornikowymi. Kolory pochodzą z poszczególnych zbiorników z atramentem i rozróżniają standardowe kolory: cyjan, magenta i żółty oraz czarny i czarny pigment. Systemy 6-zbiornikowe pracują również z atramentem szarym lub nawet fluorescencyjnym. Pozwala to na lepsze zróżnicowanie kolorów na zdjęciu i obiecuje czasami bardzo niezwykłe efekty kolorystyczne.

Oprogramowanie i akcesoria do drukarek fotograficznych

Oprogramowanie i sterowniki do drukarek są zazwyczaj dołączone do drukarek fotograficznych lub dostępne do pobrania ze strony internetowej danego producenta. Zwykle dołączany jest również kabel zasilający. Inaczej jest w przypadku kabli sieciowych, specjalnych nośników zdjęć i profesjonalnego oprogramowania do edycji zdjęć.

Podczas gdy niektóre produkty zawierają kable połączeniowe dla USB i Co, inne drukarki muszą być zakupione oddzielnie. Dodatkowe nośniki wydruku, takie jak papier fotograficzny lub rolki folii, również nie powinny być objęte standardowym zakupem. W ofercie programowej wielu producentów znajdują się również programy do przetwarzania obrazów, ale nie są one częścią zakresu dostawy.

W przypadku bardzo profesjonalnych wydruków fotograficznych może być konieczny zakup oprogramowania do przetwarzania obrazów z kosztami. Odnosi się to w szczególności do tworzenia zdjęć artystycznych i dużych formatów zdjęć. Ostrość obrazu i efekty specjalne muszą być dodane ręcznie przed drukowaniem, ponieważ drukarki drukują tylko końcowy rezultat obrazu.

W przypadku drukarek do farby sublimacyjnej może być również konieczne użycie wycinarek fotograficznych w celu usunięcia marginesów druku. Również w seryjnym drukowaniu formatów zdjęć, takich jak pocztówki, zdjęcia paszportowe, ulotki, itp. czasami bardzo pomocne są wycinarki do zdjęć lub papieru.

Mniejsze drukarki fotograficzne, takie jak ZINK lub INSTAX, są często używane jako drukarki przenośne. Przydatna może być zatem walizka i przenośne urządzenia zasilane bateriami. Podobnie, niektóre modele posiadają jako akcesoria specjalne kamery producenta, które wyróżniają się szczególnie dobrą kompatybilnością. Do drukarek atramentowych zaleca się zakup wkładów XL lub XXL do drukowania zdjęć. Charakteryzują się one większym zasięgiem i dlatego są bardziej ekonomiczne pod względem zużycia farby.

Drukarki fotograficzne ZINK i INSTAX

W przeciwieństwie do urządzeń wielofunkcyjnych, drukarki fotograficzne ZINK i INSTAX są przeznaczone wyłącznie do drukowania zdjęć. Szczególnie dobrze wypadły w tym teście modele z serii Canon Selphy, które umożliwiają bezpośrednie drukowanie zdjęć z aparatu, karty pamięci lub smartfonu. A także znani producenci akcesoriów fotograficznych, tacy jak Polaroid, Kodak czy Fujifilm, mają w swojej ofercie kilka dobrych modeli.

Technologia druku ekskluzywnych drukarek fotograficznych znacznie różni się od konwencjonalnych urządzeń wielofunkcyjnych. Standardowo stosowane są specjalne nośniki fotograficzne, takie jak papier ZINK lub błony fotograficzne INSTAX instant, na których kolory zdjęć są już obecne.

W drukarce, bodźce chemiczne (ciepło lub ekspozycja folii) wywołują następnie jedynie odpowiednią reakcję barwną na nośniku druku. Procedura ta jest więc najlepsza w porównaniu z tradycyjnym wywoływaniem zdjęć w laboratorium fotograficznym, z tym że wywoływanie nie odbywa się w laboratorium, lecz w urządzeniu drukującym.

Zalety i wady drukarek fotograficznych ZINK & INSTAX

Drukarki fotograficzne tych dwóch typów są zazwyczaj bardziej poręczne i mniejsze niż drukarki wielofunkcyjne. Dzięki temu ich kompaktowa konstrukcja jest łatwiejsza do zintegrowania i pasują wygodnie nawet do niewielkich śladów stóp. Gradienty kolorów na zdjęciach ZINK i INSTAX wydają się bardzo miękkie i harmonijne. W niektórych przypadkach może jednak ucierpieć na tym szczegółowe przedstawienie motywów fotograficznych. Drukarki wyróżniają się również brakiem wierności koloru, a w szczególności często nie są prawidłowo wyświetlane odcienie zieleni.

Tak więc, drukarki cynkowe i INSTAX to jakość druku o raczej nostalgicznym charakterze. Ponadto, zarówno technologia polaroidowa drukarek ZINC jak i technologia foliowa drukarek INSTAX jest ograniczona do określonych formatów nośników z odpowiednim wyposażeniem kolorystycznym.

 • nostalgiczna odbitka fotograficzna z oryginalnym fotograficznym charakterem
 • miękkie gradienty kolorów i harmonijny wygląd
 • Drukarki fotograficzne ZINK i INSTAX są małe, kompaktowe i poręczne.
 • brak wierności kolorystycznej i ograniczona ilość szczegółów zdjęć
 • Wybór mediów drukowanych jest ograniczony i może być nieco droższy.

Termiczna drukarka sublimacyjna

Relatywnie luksusowe są drukarki fotograficzne, które pracują w tzw. procesie sublimacji termicznej. W chemii, sublimacja to przejście ciała stałego w stan gazowy. W termicznej drukarce sublimacyjnej te substancje stałe są pigmentami barwnymi, które po zastosowaniu ciepła zostają przekształcone w gaz barwny, a następnie odparowane na nośniku fotograficznym. Drukarka generuje temperaturę do 400 °C w celu sublimacji pigmentów z wkładów z atramentem.

Dzięki precyzyjnej technologii druku, urządzenie zapewnia, że odparowane cząsteczki atramentu trafiają dokładnie tam, gdzie są na zdjęciu. Firmy Canon, Epson, HP i Kodak są uważane za dobrych producentów drukarek do farbowania sublimacyjnego.
Proces termosublimacji trwa już od bardzo dawna. Już w latach 80-tych i 90-tych była to standardowa procedura oznaczania klawiatur i innych powierzchni wytłaczanych w druku. I nawet jeśli istnieją tańsze alternatywy druku, druk termosublimacyjny jest nadal ważny, przynajmniej dla profesjonalnego wywoływania zdjęć.

Ponieważ proces drukowania pozwala na szczególnie drobne zróżnicowanie różnych odcieni kolorów, zdjęcia z drukarki termosublimacyjnej są uważane za szczególnie wysokiej jakości. Koszty druku są jednak również znacznie wyższe niż w przypadku drukarki wielofunkcyjnej. Dlatego tego typu drukarki fotograficzne znajdują się głównie w sklepach fotograficznych, gdzie zakup tak drogich drukarek fotograficznych jest naprawdę opłacalny.

Zalety i wady drukarek termosublimacyjnych

Pod względem wielkości, drukarki z procesami sublimacji termicznej często opierają się na konwencjonalnych urządzeniach wielofunkcyjnych. Ale są też modele, które są znacznie większe i mają wymiary drukarki stojącej lub kserokopiarki. Koszty nabycia drukarki termosublimacyjnej są stosunkowo wysokie w porównaniu z urządzeniami wielofunkcyjnymi. Słynny druk bez marginesów, jak to jest powszechne dla większości drukarek wielofunkcyjnych, jest obsługiwany tylko przez kilka modeli drukarek w procedurze termosublimacji.

Dlatego, jeśli rzadko drukuje się zdjęcia, lepiej pomyśleć o tańszym modelu drukarki. Z drugiej strony, proces sublimacji termicznej w naturalny sposób oferuje różnorodne cechy jakościowe. Wydrukowane zdjęcia stają się ostre jak brzytwa, mają niezwykłą głębię kolorów, a także są bardzo odporne na ścieranie, a nawet wodę. Nawet na promienie UV zdjęcia z drukarek termosublimacyjnych są niezwykle odporne. Ponadto drukarki tego typu charakteryzują się wyjątkową prędkością drukowania. Atramenty termiczne są zazwyczaj bardziej trwałe niż wkłady atramentowe.

 • najlepsza jakość zdjęć o wysokim zakresie w spektrum kolorów
 • Zdjęcia są bardzo odporne na zużycie, wodę i promieniowanie UV
 • wysoka prędkość drukowania
 • wysokie koszty nabycia
 • mogą być bardzo duże i trudne do zintegrowania w domu
 • Często nie ma możliwości drukowania bez granic