Tanie Wkłady do Drukarek i Toner

Oferujemy oryginalne wkłady dla wszystkich producentów drukarek (HP, Canon, Brother, Epson, Kyocera itp.), jak również wysokiej jakości i niezwykle tanie alternatywy z 5 letnią gwarancją. Dostawa nowych kartridży jest błyskawiczna dzięki naszej bezpłatnej, całodobowej, ekspresowej usłudze dostawy. Po prostu wybierz swój model drukarki, a my pokażemy Ci pasujące wkłady z tuszem i tonery.

Proszę wybrać swój model drukarki:

proszę wybrać urządzenie
producenci
Serie
Drukarka

Kasety z tuszem i toner dla popularnych producentów drukarek

Jak rozpoznać oryginalne wkłady z tuszem i toner?

Podrobione wkłady atramentowe imitują wygląd oryginalnego opakowania, ale zawierają tylko towary niskiej jakości. Aby pomóc w odróżnieniu oryginalnych i podrobionych kartridży, producenci (np. Brother, Epson, Kyocera) podjęli różne działania:

 1. Zazwyczaj używają oni opakowań kartonowych lub plastikowych, których produkcja jest tak kosztowna, że nie opłaca się podrabiającym. Niemniej jednak, upewnij się, że opakowanie zawsze dociera do Twojego lokalu zamkniętego. Jeśli opakowanie wygląda, jakby zostało ponownie użyte lub ponownie zaplombowane, to zazwyczaj jest to podróbka.
 2. Producenci drukarek projektują opakowania o skomplikowanym wyglądzie.
 3. Często używają też hologramów. W zależności od kąta patrzenia, w tym samym miejscu pojawia się inne słowo (np. określenie "Canon" lub "Genuine" na opakowaniu Canon). Co więcej, hologram często ma inny kolor, gdy patrzy się na niego z góry lub z boku.

Ze względu na dużą liczbę producentów drukarek, nie jest możliwe podanie bardziej konkretnych informacji o wyglądzie oryginalnego opakowania. Na naszej stronie poświęconej kasetom do drukarek Canon znajdziesz przejrzyste instrukcje graficzne, które pomogą Ci rozpoznać oryginały. W przypadku innych producentów, proszę spojrzeć bezpośrednio na stronę internetową producenta, aby zobaczyć, jakie funkcje można wykorzystać do identyfikacji oryginalnego opakowania.

Oryginalne kontra kompatybilne wkłady: Jakie są różnice?

Oryginalne wkłady są produkowane bezpośrednio przez producenta Twojej drukarki (np. HP, Canon, Brother). Są one wysokiej jakości i idealnie pasują do Twojego urządzenia. Ale trzeba też zapłacić znacznie więcej pieniędzy za oryginały. Dlatego istnieją trzy warianty:

 1. Uzupełnienie: W tym miejscu do oryginalnej obudowy wkładu wkładany jest inny atrament.
 2. Odbudowa: Puste oryginalne wkłady są demontowane i czyszczone, wadliwe części zużywalne są wymieniane. Następnie wkład jest napełniany nowym atramentem wysokiej jakości. Ta sama procedura jest stosowana w przypadku pustych oryginalnych kaset z tonerem.
 3. Kompatybilność: W tym przypadku zewnętrzni dostawcy produkują całkowicie nowe wkłady atramentowe: obudowa wkładu jest odbudowywana, a atrament jest również montowany i napełniany przez klienta.

Czy kompatybilne wkłady są tak samo dobre jak oryginały, mimo dużych oszczędności cenowych? Odpowiedź brzmi wyraźnie tak. Europejskie normy jakości i prawo europejskie mają również zastosowanie do produkcji napełnianych, odbudowywanych i kompatybilnych wkładów. Alternatywne wkłady zapewniają również wysokiej jakości wydruki w olśniewających kolorach. Poniższe porównanie cen w imponujący sposób pokazuje, że są one również do 44% tańsze:

 

Nie ma żadnego ryzyka przy zakupie kompatybilnych wkładów Prindo: otrzymujesz 60 dni prawa zwrotu i 5 lata gwarancji. Gwarancja producenta na Twoją drukarkę pozostaje w pełni nienaruszona.

Już przy jednym zakupie oszczędność np. dla alternatywy Prindo dla HP 953 XL wynosi 57,26 €. Dzięki temu można na dłuższą metę zaoszczędzić sporo pieniędzy podczas wymiany akcesoriów do drukarki.

Dlaczego kompatybilne wkłady do drukarki wyglądają inaczej niż oryginalne?

Zarówno opakowanie, jak i faktycznie kompatybilne wkłady z tuszem i toner (np. Prindo) wyglądają inaczej niż u oryginalnych producentów (np. HP, Epson, Brother). Jest ku temu prosty powód: oryginały (zwane również wkładami OEM) są chronione patentami i prawami do znaku towarowego. Zewnętrzni producenci (jak my w Prindo) poddają jednak kompatybilne tusze i tonery surowym testom jakości.

Możesz więc spać spokojnie, aby zaoszczędzić pieniądze: Zgodne wkłady do drukarki można łatwo włożyć do urządzenia. Jakość druku pozostaje taka sama jak dotychczas.

Wystarczy upewnić się, że numer partnerski kompatybilnych wkładów odpowiada numerowi oryginału przy ich zakupie. Wtedy alternatywa na pewno będzie pasować:

Czy mogę sam uzupełniać wkłady z atramentem?

Teoretycznie możesz sam napełniać swoje wkłady z tuszem. Atrament uzupełniający można zakupić oddzielnie dla wszystkich głównych typów drukarek (atramentowych, wielofunkcyjnych lub fotograficznych). Samo uzupełnianie wkładów z tuszem jest dość podatne na błędy. Na przykład, farba drukarska może nie wypełniać się prawidłowo lub może wyciekać. Skutkiem tego może być wada urządzenia i utrata gwarancji producenta. Kolejne ryzyko: Jeżeli wkład z atramentem samonaładowującym posiada chip, często nie może on prawidłowo określić dokładnego poziomu napełnienia.

Dlatego nie napełniaj swoich nabojów samemu. Jest inny sposób na oszczędność pieniędzy: kompatybilne wkłady do drukarek są dostępne dla wszystkich producentów marek (HP, Canon, brat, Epson, Kyocera itp.). Podobnie jak oryginały, kompatybilne wkładki są dostępne we wszystkich kolorach (Cyan, Magenta, Yellow/Yellow, Key/Black). Dostępne są również specjalne ekonomiczne pakiety, takie jak kartridże XXL, multipaki, twinpaki i zestawy fotograficzne. Nasza własna marka Prindo oferuje pierwszorzędną wydajność druku i jest do 44% tańsza od oryginału. Otrzymujesz 60 dni prawa do zwrotu i 5 lata gwarancji. A co ważniejsze: pomimo oszczędności cenowych, gwarancja producenta pozostaje ważna.

Jaka jest różnica między kasetami z tuszem a tonerem?

Wkłady z atramentem są wypełnione płynnym atramentem. Wkłady z atramentem są instalowane w głowicy drukującej. Podczas drukowania strony, głowica drukująca przesuwa się tam i z powrotem. Kiedy to robisz, tusz jest przenoszony na papier. Wkłady z tonerem są wypełnione proszkiem. Następnie wałek przenosi podgrzany (i tym samym mocno przylegający) toner w proszku na papier.

Jeśli używasz drukarki atramentowej (np. HP Officejet Pro 8210, Brat MFC-J497DW), będziesz potrzebował wkładów atramentowych. W przypadku korzystania z czarno-białej drukarki laserowej (np. Brother HL-L5100DN, Lexmark B2236dw) potrzebny jest toner. Toner jest również stosowany w kolorowej drukarce laserowej (np. HP Color Laser 150a, Kyocera ECOSYS M5521cdn).

Nie wiesz, czy masz drukarkę atramentową lub laserową i potrzebujesz tuszu lub toneru? Po prostu wybierz tutaj swój model drukarki. Następnie pokażemy Ci akcesoria do drukarki, które dokładnie pasują do Twojego urządzenia:

proszę wybrać urządzenie
producenci
Serie
Drukarka

Co to są wkłady nastawcze?

Przy zakupie nowej drukarki, zwykle nie zawiera ona standardowych wkładów, ale ustawia wkłady. Służą one do pierwszego ustawienia drukarki. W tym celu, układ scalony kaset konfiguracyjnych zawiera określone informacje dotyczące wstępnej konfiguracji, których nie zawiera układ scalony zwykłych kaset do drukarki.

 1. Jednakże, wkłady setup są problematyczne z dwóch powodów Niska pojemność: wkłady setup często zawierają tylko 10-30% pojemności zwykłych wkładów atramentowych. Z tego powodu często trzeba wymieniać wkłady do drukarki tuż po zakupie nowej drukarki. Efekt ten jest spotęgowany przez fakt, że wielu producentów wbudowało zabezpieczenie, które uniemożliwia całkowite opróżnienie wkładów. W zależności od modelu, drukarka może opisać wkłady z atramentem jako zużyte, nawet jeśli w zbiorniku z atramentem pozostało jeszcze 8-40%. Ponieważ wkłady konfiguracyjne są napełniane tylko w 10-30% od początku, nie będzie można kontynuować drukowania po małej ilości stron.
 2. Słabsza jakość druku: Wkłady Setup mają zazwyczaj gorszą jakość niż zwykłe wkłady. Zanim możliwe będzie uzyskanie wysokiej jakości wydruku, i tak trzeba będzie wymienić kasety.

Powodem tych oszczędności jest wojna cenowa na rynku drukarek. Jeśli producent drukarki używa wkładów konfiguracyjnych zamiast zwykłych wkładów, oszczędza pieniądze i może zaoferować swoje urządzenie w niższej cenie. Dlatego przy zakupie drukarki należy sprawdzić opis produktu lub karty danych, aby sprawdzić, czy używane są wkłady konfiguracyjne, czy zwykłe.

Jeśli wahasz się pomiędzy dwoma modelami drukarek o porównywalnej wydajności i podobnej cenie, model ze zwykłymi wkładami jest dla Ciebie tańszy. Jeśli nadal zdecydujesz się kupić model z wkładami setup, należy zamówić wkłady zastępcze bezpośrednio przy zakupie drukarki, ponieważ wkłady setup nie trwają tak długo, jak opisano powyżej.

Co oznacza CMYK i jakie kolory są dostępne dla drukarek?

Cztery litery CMYK mają następujące znaczenie:

 • C: Cyan
 • M: Magenta
 • Y: Żółty (Yellow)
 • K: Klucz (czarny)

Oprócz CMYK istnieje RGB (R dla "Czerwonego", G dla "Zielonego" i B dla "Niebieskiego"). Oba to przestrzenie kolorów. RGB jest używany dla cyfrowych obrazów na ekranie. CMYK jest stosowany ze względu na swoje zalety podczas drukowania zdjęć i dokumentów.

Dlaczego wkłady do drukarek mają chip?

Układy na wkładach z atramentem umożliwiają korzystanie z pomocnych funkcji:

 • Rozpoznajesz odpowiedni nabój: Jeśli włożyłeś niewłaściwy wkład z atramentem (np. "Cyjan" w miejsce "Żółty/żółty"), urządzenie często pokaże to bezpośrednio.
 • Wyświetlanie poziomu napełnienia: Wyświetlacz drukarki informuje o tym, które wkłady do drukarki mają się wkrótce skończyć. Urządzenie zgłasza również poziom napełnienia do komputera PC: W ten sposób użytkownik jest informowany w odpowiednim czasie, gdy wkład z atramentem jest prawie pusty, nawet bez patrzenia na wyświetlacz.
 • Liczenie wydrukowanych stron: Chip może wykryć liczbę wydrukowanych stron i zastosowane kolory. Pozwala to na tworzenie statystyk dotyczących tego, ile drukujesz w danym okresie lub jakie kolory są używane znacznie częściej. To pomoże Ci ocenić, czy powinieneś raczej kupić pakiety XXL czy też bliźniacze z tymi samymi kolorami zamiast multipakerów ze wszystkimi kolorami. Jeśli, na przykład, używasz "Key/Black" znacznie częściej niż "Cyan", "Magenta" i "Yellow/Yellow", możesz zaoszczędzić kupując pakiety "Key/Black".

Jednak wkłady do drukarek z chipami mają również wady: Poziom tuszu można było wcześniej mierzyć nawet bez chipa. Układ scalony uniemożliwia niektórym urządzeniom wykrycie kompatybilnych wkładów z tuszem. Jednak kompatybilne wkłady do drukarek (takie jak nasze niedrogie wkłady Prindo) również mają chip: można zatem skorzystać ze wszystkich zalet chipów i nadal zaoszczędzić dużo pieniędzy, kupując kompatybilne wkłady do drukarek.

Który papier idzie z jakim tuszem?

W uproszczeniu, następujące rodzaje papieru pasują do drukarek atramentowych i laserowych:

 • Wszystkie urządzenia: Do wszystkich drukarek atramentowych i laserowych można stosować zwykły papier, papier do kopiowania, papier ekologiczny lub z recyklingu oraz papier wielofunkcyjny. W przypadku papieru fotograficznego, należy zwrócić szczególną uwagę na opis produktu, aby określić, do jakiego typu drukarki jest on odpowiedni. Większość oferowanego papieru fotograficznego przeznaczona jest do stosowania wyłącznie w drukarkach atramentowych, ale niektóre mogą być również stosowane w drukarkach laserowych.
 • Tylko drukarki atramentowe: W drukarkach atramentowych można używać tylko papieru atramentowego.
 • Tylko drukarka laserowa: I odwrotnie, powlekany papier do drukarek laserowych nadaje się tylko do drukarek laserowych. Ma wysoką jakość i dlatego dobrze nadaje się na listy biznesowe. Jednak nie każdy rodzaj papieru powlekanego jest kompatybilny z każdą drukarką laserową. W niektórych przypadkach toner nie przylega prawidłowo i kruszy się na krawędziach fałdu. Dlatego na początku kupujcie tylko małe ilości tego papieru. Jeśli Twoja drukarka laserowa dobrze radzi sobie z papierem, możesz kupić większe ilości.

Ile stron mieści się w pojemniku z tuszem/tonerem?

Producenci drukarek podają w opisie produktu określoną liczbę stron, aby wiedzieć, jak długo będzie działać atrament/kaseta z tonerem. Przykład:

Czarno-biały wkład do drukarki HP 301 mieści ok. 190 stron, a kolorowy tylko 165 stron. Kaseta z tonerem Kyocera TK-5240K mieści 4000 stron.

Problem: producenci drukarek zazwyczaj obliczają, że pokrycie strony wynosi 5%: Tutaj zwykła litera jest drukowana w formacie DIN A4, gdzie 5% strony jest drukowane, a 95% nie jest drukowane. Oznacza to, że jeśli na stronie znajduje się więcej tekstu/grafiki, pokrycie strony wzrasta. Dzięki temu kasety z tuszem i toner wystarczą na znacznie mniejszą liczbę stron.

Ponadto, wiele urządzeń uważa, że wkład do drukarki może być zużyty, jeśli rzeczywiście pozostał jeszcze atrament. W związku z tym nie jest możliwe podanie koca wskazującego, ile stron trzymają wkłady drukarki. Można jednak przeprowadzić test praktyczny w domu:

Wielu producentów wyświetla liczbę stron drukowanych w oprogramowaniu drukarki. Wystarczy zanotować numer przy instalacji nowej kasety z tuszem lub tonera. Następnie porównaj tę liczbę, gdy drukarka zgłosi zużycie atramentu lub toneru. Różnica mówi ci, ile stron możesz wydrukować w praktyce.

Co mam zrobić, jeśli drukarka nie rozpoznaje nowego wkładu z atramentem?

Poniżej przedstawiono przyczyny nierozpoznania nowo wprowadzonego tuszu i toneru:

Zamówiono niewłaściwy wkład z atramentem

Ze względu na dużą różnorodność modeli i nazw drukarek może się zdarzyć, że przez pomyłkę zamówisz niewłaściwy wkład. Można to ustalić w następujący sposób:

 1. Czy nazwa widoczna na drukarce jest zgodna z nazwą na opakowaniu wkładu? Przykład: Twoje urządzenie mówi "Canon PIXMA MG2150". Jeśli na opakowaniu jest napisane "For PIXMA Series MG2150/MG3150", nowy wkład jest prawidłowy.
 2. Czy numer partnera starego naboju pasuje do nowego? Numer partnerski to krótka nazwa kartridży. Numer partnera pozostaje zawsze taki sam, nawet jeśli kaseta pasuje do kilku modeli drukarek. Przykład: Na Twojej pustej kasecie Canon, z przodu, znajduje się napis "PG-540XL Black". Czy na nowym wkładzie z atramentem jest ta sama nazwa? W takim razie to prawda.

Folia ochronna nie została całkowicie usunięta

Wiele kaset z tuszem i tonerów posiada taśmę samoprzylepną, folie ochronne i kapturki ochronne. Zapobiega to ich uszkodzeniu lub wyciekowi podczas transportu. Czy te folie ochronne zostały usunięte zgodnie z instrukcjami producenta przed włożeniem nowego wkładu? Dopiero po zdjęciu folii ochronnych maszyna może wykryć nowy tusz/toner.

Wkłady nieprawidłowo włożone

Czy użyłeś kolorów we właściwym miejscu? Więc nowy wkład z atramentem cyjanowym jest w tym samym miejscu co stary? Czy może przypadkiem zmieniłeś położenie kolorów? W zależności od modelu drukarki może również istnieć wskaźnik, że wkład z atramentem został włożony prawidłowo. W przypadku drukarek Canon, po włożeniu wkład z atramentem musi się słyszalnie zatrzasnąć. Wskaźnik zbiornika z tuszem również musi się świecić.

Pełne instrukcje dotyczące prawidłowej instalacji kaset z atramentem firmy Canon można znaleźć na naszej stronie poświęconej kasetom do drukarek. W przypadku innych producentów, należy zapoznać się z oficjalnym podręcznikiem drukarki.

Drukarka nie rozpoznaje kompatybilnych wkładów

Czasami urządzenie nie rozpoznaje kompatybilnego tuszu i toneru i wyświetla komunikat o błędzie. Tło: Producenci drukarek chcą zachęcić Cię do zakupu droższych produktów oryginalnych. Dlatego często instalują "ochronę". Ma to na celu uniemożliwienie stosowania tańszych, ale nadal wysokiej jakości alternatywnych wkładów.

Zazwyczaj wystarczy wyłączyć i włączyć drukarkę, aby błąd zniknął. Jeśli to nie pomaga, można nacisnąć przycisk resetowania na urządzeniu.

Drukarka jest brudna

Jeśli w urządzeniu znajdują się resztki tuszu i toneru, kurz itp., może to również wyjaśniać komunikat o błędzie. W tym przypadku należy najpierw uruchomić normalny program czyszczenia z wyświetlacza maszyny. Jeśli to nie pomoże, należy ostrożnie usunąć brud ręcznie za pomocą ściereczki z mikrofibry i środka czyszczącego.

Nieaktualny sterownik drukarki

Czy sterowniki twojej drukarki są aktualne? Jeśli nie, może to również spowodować wyświetlenie komunikatu o błędzie. Zaktualizuj sterowniki do najnowszej wersji, aby wyeliminować sterowniki jako przyczynę.

Jak mogę zaoszczędzić na drukowaniu?

Istnieje kilka sposobów, aby wydać mniej pieniędzy:

Kup kompatybilne wkłady

Zapisz bezpośrednio przy zakupie kartridży do drukarki, zachowując tę samą jakość kartridży: Kompatybilny tusz i toner jest do 44% tańszy od oryginału. Więc zaoszczędzisz sporo pieniędzy jeszcze przed wydrukowaniem pierwszej strony.

Kup pakiety oszczędnościowe

Możesz zaoszczędzić jeszcze więcej pieniędzy kupując ekonomiczne pakiety w porównaniu z normalnymi wkładami do drukarki. Dostępne są następujące pakiety:

 • Atramenty XL i XXL: Wkłady do drukarek XL i XXL zawierają więcej atramentu i dlatego zwiększają zasięg: można drukować/kopiować znacznie więcej stron niż przy użyciu zwykłych wkładów. Jest to szczególnie cenne w przypadku druku bardzo dużych nakładów.
 • Multipacki: Multipaki zawierają wkłady dla dwóch lub więcej różnych kolorów. Jeśli używasz wszystkich kolorów jednakowo, możesz zaoszczędzić pieniądze dzięki Multipakietom. Jeśli natomiast używasz głównie czarnego wkładu z tuszem, Twinpacki na "klucz/czarny" są tańsze.
 • Twinpacks: Doublepacks (zwane również twinpackami) zawierają dwa razy ten sam wkład, np. dwa kolory lub dwa razy czarny. Twinpacki są warte zachodu, jeśli używasz niektórych kolorów częściej niż innych. Istnieją również potrójne opakowania, które zawierają ten sam wkład trzy razy. Pozwala to jeszcze bardziej obniżyć koszty druku.
 • Opakowania z wartością fotograficzną: zawierają wszystkie kolory "Cyjan", "Magenta", "Żółty/żółty" i "Klucz/czarny". Dodatkowo, opakowanie zawiera papier. Można więc kupić odpowiedni papier wraz z tuszem.

Czy powinienem drukować wkłady całkowicie puste?

Jeśli urządzenie zgłasza niski poziom atramentu i zaleca wymianę wkładów z atramentem, można kontynuować drukowanie. Aby zapewnić jeszcze większą trwałość wkładów, należy zastosować końcówki z poprzedniego rozdziału (druk czarno-biały i niższa jakość druku).

Jeśli urządzenie zgłasza, że wkłady z atramentem są całkowicie puste i zdecydowanie trzeba je wymienić, nie zawsze jest to prawdą: badania PC World i PC Welt sprzed kilku lat wykazały, że w niektórych modelach drukarek, gdy urządzenie zgłasza, że wkłady z atramentem są rzekomo całkowicie puste, w zbiorniku z atramentem pozostaje jeszcze 8-40%. Powodem jest to, że drukarka może zostać uszkodzona, jeśli wkład jest drukowany całkowicie pusty. Niektórzy producenci ustalają jednak limit na zbyt wysokim poziomie, tak że po zgłoszeniu pustego wkładu w urządzeniu pozostaje jeszcze dużo atramentu.

Aby móc drukować jeszcze dłużej, należy wyjąć rzekomo pustą kasetę. Potrząśnij nim delikatnie. Rozpuści to pozostały w środku tusz i lepiej go rozprowadzi. Sztuczka ta działa również z tonerem. Następnie wrzuć naboje z powrotem do maszyny.

Należy jednak mieć świadomość, że jakość druku może ulec pogorszeniu po tym, jak urządzenie po raz pierwszy zaleci wymianę wkładu. Na przykład, jeśli widzisz więcej pasków na wydruku lub kolory (w tym czarne) zanikają, powinieneś naprawdę zmienić kartridże.

Czy mogę drukować czarnym tuszem tylko wtedy, gdy wkłady z tuszem są puste?

Niektóre modele drukarek umożliwiają drukowanie w kolorze czarno-białym, gdy kolorowe wkłady są puste. Jednak inne modele temu zapobiegają. Oczywiście producenci chcą zarobić jak najwięcej pieniędzy. Jest to łatwiejsze, jeśli druk czarno-biały nie jest możliwy przy użyciu zużytego wkładu z kolorem, a kolor musi być zawsze wymieniany. Ale jest też powód techniczny: jeśli wkłady z atramentem zostaną zużyte, a Ty nadal będziesz drukować czarno-białe, głowica drukująca może pompować do niej powietrze. Powietrze może trwale uszkodzić głowicę drukującą. To właśnie pisze brat w dziale FAQ.

Jeśli druk czarno-biały z pewnością nie jest możliwy, należy wymienić kolorowy wkład. Jeśli używasz głównie czerni i bieli, poniższe warianty będą dla Ciebie tańsze w przyszłości:

 1. Kupowanie drukarek wielofunkcyjnych z jednofunkcyjnymi wkładami atramentowymi: Przy następnej potrzebie wymiany urządzenia, należy upewnić się, że zakupiono drukarkę wielofunkcyjną z jednofunkcyjnymi wkładami atramentowymi. W ten sposób można zdecydowanie kontynuować drukowanie w kolorze czarno-białym nawet po zużyciu jednego kolorowego wkładu.
 2. Kup oddzielne czarno-białe drukarki i drukarki fotograficzne: Jeśli drukujesz głównie w czerni i bieli, być może bardziej opłaca się kupić osobną czarno-białą drukarkę. W ten sposób nie będziesz marnował pieniędzy na kolory, które i tak rzadko są potrzebne, a czarne wkłady możesz zawsze używać całkowicie do końca. Możesz dokupić osobną drukarkę fotograficzną do swoich zdjęć. Ta drukarka zapewnia znacznie lepszą jakość zdjęć niż zwykła drukarka wielofunkcyjna. A wkłady z atramentem trzeba wymieniać tylko wtedy, gdy chce się drukować zdjęcia, a nie do zwykłych wydruków.

Jak należy przechowywać wkłady do drukarek/toner?

Zarówno tusz, jak i toner należy przechowywać w suchym miejscu, z dala od światła w temperaturze pokojowej. W przeciwnym razie istnieje kilka różnic w zalecanym sposobie przechowywania:

Toner: Ponieważ toner jest proszkiem, nie może wyschnąć. Przechowywać go w oryginalnym opakowaniu w pozycji poziomej. W przypadku przechowywania w pozycji pionowej, proszek może zsunąć się na jedną stronę i tam się zebrać.
Wkłady z tuszem: Ponieważ atrament jest cieczą składającą się z różnych składników chemicznych, jest znacznie bardziej podatny na wpływy środowiska niż toner. Tusz należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, najlepiej w ciemnej szafce lub szufladzie. Drukarka atramentowa nie powinna być również narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W przeciwieństwie do tonera, kasety z tuszem mają datę ważności. Jeśli będą prawidłowo przechowywane, będą one trwać dłużej. Jednak najlepszy przed terminem jest co najmniej dobrym przewodnikiem, jak długo można przechowywać wkłady.

Te wskazówki pomogą Ci upewnić się, że oryginalnie zapakowany tusz i toner nie wyschnie. Ale co się stanie, jeśli jest już zainstalowany w maszynie? Z drukarką laserową, nie masz się czego obawiać: Nawet jeśli nie drukujesz przez dłuższy czas, kaseta z tonerem pozostaje nienaruszona. Inaczej jest w przypadku drukarek atramentowych: tutaj może wyschnąć w urządzeniu. Aby temu zapobiec, należy wydrukować stronę co najmniej raz lub dwa razy w miesiącu, nawet jeśli jest to standardowa strona testowa.

Jeśli zastosujesz się do tych instrukcji, z pewnością możesz zaopatrzyć się w atrament i toner: w ten sposób zawsze masz rezerwę, jeśli wkłady do drukarki zostaną nagle zużyte i możesz natychmiast kontynuować drukowanie.

Jak prawidłowo utylizować puste wkłady z tuszem i tonerem?

Zużytych wkładów do drukarek nie należy wyrzucać razem z odpadkami domowymi. Kasety z tuszem i toner mogą być ponownie użyte. Praktycznie każdy producent drukarek, taki jak HP, Canon czy Epson, oferuje bezpłatny, prosty i przyjazny dla środowiska program recyklingu tuszu i tonera. Dokładna procedura różni się w zależności od producenta. W kolejnych sekcjach znajdują się linki do programów recyklingowych głównych producentów. Pokazujemy również ograniczenia dotyczące zwrotów i alternatywy dla oficjalnych programów recyklingowych.