Zalety domowego biura: Dlaczego praca w domu jest opłacalna zarówno dla pracowników, jak i firm

Najpóźniej od czasu wybuchu epidemii wirusa Corona, temat home office jest aktualny dla wielu pracodawców i pracowników. Coraz więcej osób pracuje w domu. Lokalne połączenie z siedzibą pracodawcy nie jest już konieczne. Pracownicy wykonują swoje zadania w domowym gabinecie, kawiarni lub innym ulubionym miejscu. Praca w domu ma wiele zalet. Przedstawiamy Państwu przegląd pozytywnych stron home office.

Cichsze, bezstresowe środowisko jako zaleta domowego biura

Badanie przeprowadzone przez Ecophon i Sztokholmski Instytut Badań nad Stresem wykazało, że osoby pracujące w biurach o otwartym planie częściej chorują. Nie tylko dlatego, że choroba szybciej się rozprzestrzenia. W większości przypadków przyczyną jest podwyższony poziom stresu. Zwiększa się to z powodu rozproszenia uwagi i ciągłego hałasu w tle. Hałas powoduje przeciążenie sensoryczne.

Poziom adrenaliny wzrasta. Głośne rozmowy szybko osiągają poziom hałasu do 70 dB. Dla porównania, odpowiada to objętości kosiarki do trawy. Do hałasu dochodzą jeszcze zakłócenia wizualne, które szybko przytłaczają osoby bardzo wrażliwe. Dlatego koncentracja i wydajność często schodzą na dalszy plan.

Domowe biuro to zdrowsza alternatywa dla biura. Nie ma tam żadnych czynników rozpraszających i głośnych dźwięków. Ludzie pracują bardziej produktywnie w znanym im, bezstresowym otoczeniu. Szybko i sprawnie wykonują zadania. W domu tworzysz przyjemną atmosferę do pracy, słuchasz ulubionej muzyki podczas pracy lub pracujesz nad złożonymi projektami w ciszy i spokoju.

Zalety domowego biura: Pracuj bardziej efektywnie z domu

Jeśli pracujesz w domu, będziesz tęsknić za codziennymi rozmowami z kolegami z pracy. Dla jednych jest to jedna z wad, inni cieszą się z powitalnego czasu wolnego. Drażniący kolega jest daleko. Tak samo jest z kolegą, który uważa się za żartownisia. Pracownicy domowi pracują bardziej wydajnie przy mniejszej ilości czynników rozpraszających. Szybciej wykonują swoją pracę. Dodatkowo zmniejsza się stres spowodowany ciągle dzwoniącymi telefonami, szefem lub kolegami zaglądającymi przez ramię.

Mniejsze ryzyko infekcji w obrębie własnych czterech ścian

Ze względu na bliski kontakt z kolegami, choroby przenoszą się szybciej we wspólnotach biurowych i biurach otwartych. Dotyczy to nie tylko wirusów corony i grypy. Na klamce drzwiowej znajduje się ponad 100 różnych rodzajów bakterii. Choroby układu oddechowego, takie jak kaszel i przeziębienie lub norowirus, rozprzestrzeniają się jak ogień. Jest to największa wada dla pracodawcy, ponieważ pracownicy muszą częściej korzystać ze zwolnień lekarskich, co powoduje przestoje w pracy.

Kolejną wadą lub zagrożeniem są systemy klimatyzacyjne w firmach. Zanieczyszczone filtry i gwałtowne zmiany temperatury w pomieszczeniu sprzyjają przeziębieniom. Bakterie doceniają ciemność i wilgotność systemu wentylacyjnego, dzięki czemu mogą się bez przeszkód rozmnażać.

Zaletą domowego biura jest to, że pracujesz sam. Prawdopodobieństwo zarażenia się przeziębieniem od innych kolegów jest niewielkie. W domu wietrzy się regularnie. Świeże powietrze usuwa wirusy i zarazki. Jednocześnie zwiększa koncentrację i wydajność pracy.

 

Brak ryzyka infekcji w drodze do pracy

Innym pozytywnym aspektem wyeliminowania dojazdów do pracy jest to, że nie korzystając z transportu publicznego, zmniejszasz ryzyko infekcji. Są to miejsca o zwiększonym ryzyku infekcji.

Pokonaj chroniczne zmęczenie dzięki domowemu biuru

Lista typowych dolegliwości biurowych jest długa. Na szczycie listy znajduje się chroniczne zmęczenie. Wystarczająca ilość snu i odpowiednia równowaga między życiem zawodowym a prywatnym przeciwdziałają temu zjawisku. Dzięki wyeliminowaniu konieczności dojazdu do pracy, rano jest więcej czasu na sen. Regularne wietrzenie zwiększa zawartość tlenu w pomieszczeniu. Ma to pozytywny wpływ na mikrokrążenie krwi. Jednocześnie świeża bryza rozwiewa nudę. Jeśli tak się stanie i pojawią się bóle głowy, przed powrotem do pracy wybierz się na krótki spacer. Ćwiczenia pomagają zwiększyć motywację i wydajność pracy. Zmiana scenerii daje przestrzeń dla nowych pomysłów. Mniej stresu oznacza, że będziesz spać spokojniej.

Korzyść dla zdrowia: domowe biuro jest przyjazne dla pleców

Ból pleców jest jedną z najczęstszych dolegliwości fizycznych występujących u pracowników biurowych. Zbyt długie siedzenie powoduje napięcie i ma negatywny wpływ na mięśnie pleców. Ergonomiczne krzesło biurowe i regularne ćwiczenia zapobiegają sztywności pleców i szyi. Zaleca się wstawanie co trzydzieści minut. Kilka drobnych ćwiczeń ze szkoły podstawowej przeciwdziała nieprawidłowemu obciążeniu i bólowi. Jest to niemożliwe w normalnym biurze.

Zaleta w biurze domowym? Jest wiele okazji do regularnych ćwiczeń. Zrób sobie kawę, popracuj przez krótki czas na stojąco, wyczyść zmywarkę lub wykonaj kilka ćwiczeń dla zdrowych pleców. Regularne przerwy są dobre dla jego zdrowia. Dodatkowo zapobiegają żylakom i zespołowi cieśni nadgarstka.

Zmniejszona presja czasu dzięki pracy w domu

Codzienne dojazdy do pracy są dla wielu osób stresujące. W godzinach szczytu zmagają się z korkami, agresywnymi kierowcami czy długim poszukiwaniem miejsca parkingowego. Czas jest największym wrogiem. Jeśli pociąg się spóźnia, autobus wyjeżdża przed nimi lub szyba w samochodzie jest oblodzona, pracownicy są pod ogromną presją czasu. Spóźnianie się źle świadczy o morale w pracy. Możesz uniknąć tych wszystkich wad pracując w domowym biurze.

Miejsce pracy znajduje się zaledwie kilka metrów od hotelu. Oszczędzasz czas na codzienne dojazdy do i z pracy. W tym samym czasie śpisz dłużej. Wielu pracowników codziennie dojeżdża do pracy o godzinę lub dłużej. Zaletą domowego biura jest to, że zaczynasz dzień bardziej zrelaksowany. Potem masz więcej miejsca na hobby lub zajęcia sportowe, takie jak pływanie lub jogging, aby to zrekompensować. Przeciwdziałasz negatywnym skutkom stresu, takim jak wysokie ciśnienie krwi i choroby serca. Więcej wolnego czasu oznacza większą satysfakcję i lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

 

Mniejsze koszty mobilności

Oprócz czasu oszczędzasz także koszty związane z mobilnością w biurze domowym. Jeśli wyeliminuje się dojazd do pracy, zmniejszą się wydatki na komunikację miejską lub rachunek za paliwo. Wiele osób nie myśli o tym, że codzienne podróże samochodem powodują zużycie pojazdu. Koszt tego wynosi około 6 euro za 100 kilometrów. Na koniec miesiąca, oszczędności pozostawiają pracownikowi więcej pieniędzy.

Ważne jest jednak, aby regularnie wychodzić z domu, ponieważ praca w domu szybko kusi do pozostania w nim przez cały dzień. Krótki spacer po parku, ćwiczenia na świeżym powietrzu lub zakupy w sąsiednich sklepach to dobra zmiana tempa.

Dostosuj dzień pracy do swojego biorytmu

Zaletą domowego biura jest to, że można elastycznie ustalać godziny pracy. W wielu kreatywnych zawodach możliwe jest samodzielne organizowanie sobie czasu, pod warunkiem, że uda się zrealizować dzienne obciążenie pracą. Jeśli nie ma ustalonych podstawowych godzin pracy, spotkań czy terminów, realizacja nie stanowi problemu. Następnie zdecyduj, czy chcesz zaczynać wcześniej i mieć więcej czasu w ciągu dnia, czy też pracować dłużej, aby dać sobie wydłużoną przerwę na lunch. Dostosuj swój czas pracy do swojego biorytmu, a wykonasz swoją codzienną pracę wydajniej i szybciej niż w ustalonych schematach. Jest to szczególnie istotne w przypadku "nocnych sów", które są bardziej produktywne w godzinach wieczornych niż w ciągu dnia.

Nie wszystkie branże pozwalają na swobodne ustalanie godzin pracy. Firmy, które mają ustalone podstawowe godziny pracy, oczekują ciągłej dostępności w tym okresie. Dotyczy to również spotkań z klientami i szybkiego rozpatrywania zapytań.

Elastyczne kształtowanie dnia pracy

Większa elastyczność w zakresie godzin pracy ma pozytywny wpływ na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Jest to korzystne dla rodzin, ponieważ mają one więcej czasu, który mogą spędzić z dziećmi. I odwrotnie - pracują, gdy ich podopieczni są w przedszkolu lub śpią. Krewni opiekujący się bliskimi wymagającymi opieki również odnoszą korzyści z telepracy. Dla nich normalna praca w biurze nie wchodzi w grę.

W domu z łatwością wykonujesz swoją pracę i zajmujesz się osobą, która wymaga opieki. Są bardziej elastyczni w uczęszczaniu na wizyty lekarskie. Zostajesz w domu, gdy przychodzi złota rączka lub dostawa mebli. Wieczorem można łatwo wykorzystać stracony czas pracy.

Niższe wydatki na odzież, stołówkę i usługi dostawcze

Większość firm ma określony dress code. Częściej kupujesz wymyślne ubrania i regularnie chodzisz do pralni chemicznej. W domu nosisz to, na co masz ochotę. Tylko regularne spotkania wideo wymagają minimum szacunku. Pozwala to zaoszczędzić sporo pieniędzy. Kolejnym czynnikiem są pieniądze, które wydajesz na lunch w stołówce, zamówienia z dowozu czy kawę z kolegami z pracy. Ponieważ są one wyeliminowane, masz więcej pieniędzy na ekskluzywny zakup.

Branie odpowiedzialności za swoją pracę

Pracując w domu, bierzesz na siebie większą odpowiedzialność osobistą. Twój pracodawca daje Ci szansę na sprawdzenie się. Jeśli motywujesz się do dobrej pracy, szef nadal daje ci pewność, że możesz pracować w domu wydajnie i bardziej produktywnie. Zmienione warunki pracy, wolne od stresu i czynników rozpraszających, dają Ci możliwość osiągnięcia najlepszych wyników.

Większy komfort we własnych czterech ścianach

W biurze domowym niektórzy pracownicy pozwalają sobie na luksus pracy w dresie. Jest wygodniejszy. Największa zaleta? Nikt tego nie widzi. To samo dotyczy Twojego miejsca pracy. Nie ma znaczenia gdzie i jak go ustawisz. Liczy się to, abyś jak zwykle rzetelnie wykonywał swoją pracę. Dla części osób pracujących zdalnie, znajomy strój biurowy jest ważny, aby oddzielić pracę od wypoczynku. Dzięki temu koncentrują się na swoim zadaniu.

Są bardziej skłonni do powrotu z urlopu rodzicielskiego

Nowi rodzice obawiają się, że po urlopie macierzyńskim nie poradzą sobie w pracy. Zalety domowego biura? Jesteś bardziej skłonny do powrotu do swojego pracodawcy, gdy zajdzie taka potrzeba. Wykonujesz swoją pracę w zaciszu własnego domu. Daje to możliwość kontynuowania swoich obowiązków w firmie. W tym samym czasie zajmujesz się dziećmi. W ten sposób zyskują Państwo równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Ważne jest, aby Twoje życie prywatne nie przeszkadzało w skoncentrowanej i efektywnej pracy. Ciągłe przerwy ze strony partnerów i dzieci są trucizną i mogą szybko okazać się wadą.

Sprytnie zarządzaj pracami domowymi

Wykorzystaj czas, którego nie musisz poświęcać na podróż, aby wykonać ważne prace wokół domu. Zrób pranie, pozmywaj naczynia lub posprzątaj przed wyjściem do pracy. Większość ludzi wykonuje te zadania po powrocie do domu wieczorem lub w weekendy. W domowym biurze jest na to czas każdego dnia. Z drugiej strony, masz więcej wolnego czasu w wieczory i weekendy.

 

Lepsza równowaga między życiem zawodowym a prywatnym

Większość korzyści płynących z posiadania domowego biura to ważne aspekty dobrej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Termin ten oznacza równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Ważne jest, aby zrównoważyć swoje prywatne zainteresowania z pracą.

Praca w domu pozwala na połączenie pracy, kariery, rodziny i hobby. Możesz swobodnie dzielić swój czas, uprawiać sport, iść na spacer lub odebrać dzieci ze szkoły. Po pracy natychmiast jesteś w domu. Rano jest więcej czasu na śniadanie z rodziną. Ważne jest, abyś nadal wykonywał swoją pracę w sposób celowy.

Domowe biuro jest dobre dla klimatu

Ważnym czynnikiem przemawiającym na korzyść pracy w domu jest zrównoważony rozwój. Praca w domu oznacza, że nie musisz już podróżować samochodem lub komunikacją miejską. Twój ślad CO2 jest znacznie mniejszy. W tym kontekście interesująca jest "Ekspertyza w sprawie pracy mobilnej" zlecona przez FDP.

Według obliczeń Institute for Applied Work Science (ifaa), gdyby 10 procent osób pracujących pracowało w dzień powszedni w domowym biurze, zaoszczędzilibyśmy 853.248.000 kilogramów CO2 rocznie. Znacząca wartość, która jest pomnażana przez większą liczbę pracowników pracujących w domu. Zmniejszenie zużycia energii w postaci energii elektrycznej do zasilania urządzeń i oświetlenia jest również korzystne dla środowiska.

Bardziej produktywna praca dzięki domowemu biuru

W biurze jest wiele czynników rozpraszających. Codzienne pogawędki z kolegami zabierają cenny czas. W biurze domowym nie ma kontaktu z innymi współpracownikami. Pracownicy spędzają więcej czasu na pracy. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda przez Nicholasa A. Blooma et al. na temat "Does Working from Home Work? Evidence from a Chinese Experiment" potwierdza zwiększoną efektywność w stosunku do pracowników, którzy nie pracują w domu.

W badaniu wzięło udział 16 000 pracowników agencji zajmującej się sprzedażą ryżu w Chinach. Wykazało ono, że wydajność pracowników domowych wzrosła o 13 procent. W niektórych przypadkach pracownicy home office dobrowolnie pracują dłużej, aby ukończyć projekt, zwiększając w ten sposób wydajność.

Biuro domowe jako zachęta dla nowych pracowników

Dla wielu pracowników możliwość pracy z domu jest istotna przy podejmowaniu decyzji o wyborze oferty pracy. Chcą większej równowagi między pracą a życiem prywatnym, zamiast sztywnych struktur i statycznych miejsc pracy. Posiadanie elastycznego harmonogramu pracy i brak konieczności dojazdu do pracy pozwala na więcej wolnego czasu. Dom jest mniej stresujący i cichszy niż pomieszczenia biurowe.

Rodzice opiekujący się dzieckiem lub krewni opiekujący się krewnymi otrzymują szansę na powrót na rynek pracy. Warunkiem jest, aby pracownicy wyraźnie oddzielali czas pracy od czasu wolnego. Możliwość łączonego modelu pracy, w którym pracownicy na co dzień pracują w biurze i w home office, wygląda bardziej atrakcyjnie dla potencjalnych pracowników.

Większa różnorodność kandydatów na ogłaszane stanowiska pracy

Jeśli pracownicy pracują na stałym stanowisku pracy w firmie, pochodzą z okolicy, ponieważ codzienny dojazd do pracy jest ważnym czynnikiem czasowym. Jeśli oferujesz pracę w domu, promień znalezienia pracowników wzrasta. Pozwala to pracodawcom na znalezienie wykwalifikowanych pracowników, którzy nie znajdują się w promieniu siedziby firmy. W razie potrzeby zatrudnia się wykwalifikowanych pracowników z innych krajów (federalnych), którzy są uwzględniani przy wyborze ze względu na wyższe kwalifikacje.

Pracownicy pracujący w home office są bardziej zadowoleni

Pracownicy, którzy pracują częściowo w biurze domowym, są bardziej zadowoleni niż ci, którym odmówiono możliwości pracy w domu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez ZEW - Centrum Leibniza dla Europejskich Badań Gospodarczych w Mannheim.

Brak kosztów związanych z miejscem pracy i biurem pracownika

Jeśli wielu pracowników pracuje w domu, nie potrzebują oni biurowego miejsca pracy. Wielu pracowników korzystających z telepracy oferuje możliwość zmniejszenia zapotrzebowania na powierzchnię biurową. Obniża to koszty czynszu i energii elektrycznej. Większość pracowników posiada już stację roboczą w domu. Pracodawca płaci jedynie za komputer i inne niezbędne wyposażenie.

Zmniejszają się wydatki na infrastrukturę i sprzęt biurowy. W zimie eliminowane są koszty ogrzewania nieużywanej powierzchni biurowej. Jeśli światła, komputery i inne urządzenia nie są używane, koszty energii elektrycznej są zredukowane. W niektórych przypadkach eliminuje się ryczałtowe stawki za sprzątanie, napoje dla pracowników i przekąski.

Wskazówki dla biura domowego: W biurze domowym używaj zestawu słuchawkowego. W ten sposób nie będziesz przeszkadzał rodzinie i będziesz mógł pracować bardziej skoncentrowany.