Porady dla biura domowego, jak pracować efektywniej w domu

Poza licznymi zaletami, home office oferuje również różne zagrożenia. Brak wyraźnej granicy między pracą a życiem osobistym szybko prowadzi do przepracowania. Brak dyscypliny jest głównym czynnikiem, dla którego praca w domu nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Nie wspominając już o licznych czynnikach rozpraszających, które czają się w Twoim własnym domu. Podajemy wskazówki dotyczące domowego biura, które pomogą Ci być bardziej produktywnym.

Zostaw spodnie dresowe w szafie

Jeśli biurko znajduje się zaledwie kilka stóp od łóżka, kusi, by zacząć pracę zaraz po wstaniu z łóżka. Piżama i spodnie dresowe są wygodne, ale szybko kuszą, by pójść na loterię. Aby lepiej przystosować się do pracy w domu, dobrze jest założyć ubrania, które zwykle nosisz do biura. Ubrany elegancko i stosownie do sytuacji, nastawiasz się psychicznie na kolejne godziny pracy.

Skupiasz się na sprawnej realizacji projektu. Wieczorem, gdy już się rozgościsz, spodnie dresowe znów zaczynają działać. Wielu pracowników przysięga, że do ważnych rozmów telefonicznych zakładają solidne buty. Nadaje im to profesjonalny, pewny siebie wygląd. Najlepiej jest samemu zdecydować, co działa dla Ciebie.

 

Stworzenie stałego miejsca pracy

Do stałej pracy w biurze domowym nadaje się oddzielne biuro. Tutaj zamyka się drzwi, aby uniknąć zakłóceń. W większości domów nie ma wystarczająco dużo miejsca na fizyczną separację. Praca na kanapie, przed telewizorem lub w łóżku nie jest dobrym pomysłem. Są to miejsca, które wykorzystujesz w swoim życiu prywatnym, aby się zrelaksować. Ważne jest, aby znaleźć dobre miejsce, w którym można pracować w sposób skoncentrowany.

Wygospodaruj mały kącik do pracy w swoim salonie lub sypialni. To sygnał dla Ciebie i członków rodziny, że w tym miejscu wykonujesz swoją pracę zawodową. Stół w jadalni to również dobry pomysł, o ile można znaleźć tam ciszę i spokój. Wiele sklepów meblowych reaguje na zmianę warunków pracy. Oferują pomysłowe wyposażenie do domowego biura. Dzięki temu można przekształcić małe kąty we własne biuro.

Znalezienie sposobów na skuteczną komunikację

Istnieją różne sposoby, dzięki którym można skontaktować się z klientami, współpracownikami i przełożonymi w swoim domowym biurze. Oprócz rozmów konferencyjnych, czaty wideo są świetnym sposobem na wizualny kontakt z partnerem. To łagodzi tęsknotę za kolegami. Wirtualne spotkania z udziałem kilku członków firmy to codzienność w wielu firmach. Ważne jest, aby nikt nie przeszkadzał Ci podczas tych spotkań.

Szlachetny strój i porządek w tle to oczywistość, nawet jeśli pracujesz w domu. Opcjonalnie można wyłączyć transmisję obrazu. To zmniejsza Twoją widoczność w firmie. Innymi możliwościami komunikacji są komunikatory takie jak WhatsApp czy Telegram. To, które kanały komunikacji są dla Ciebie najlepsze, zależy od tego, w jaki sposób adresaci reagują najszybciej i najłatwiej.

E-maile to jedna z bardziej efektywnych opcji dla trudno dostępnych współpracowników. Jeśli tęsknisz za kontaktami towarzyskimi, odbierz telefon. W ten sposób będziesz na bieżąco informowany, otrzymasz jasną odpowiedź i będziesz zadowolony z szybkiej rozmowy. Ustalenie stałych godzin pracy.

Jedną z najważniejszych wskazówek dla domowego biura jest ustalenie regularnych godzin pracy. Jeśli w firmie obowiązują podstawowe godziny pracy, trzymaj się ich. Ważne jest, abyś był dostępny w tych godzinach. Zaczynaj zadania o tej samej porze każdego dnia. Aby pogodzić pracę z życiem rodzinnym, zadbaj o regularne godziny zakończenia pracy.

Wiele osób pracujących w domu ma tendencję do pracy w dłuższych godzinach, aby ukończyć projekt w odpowiednim czasie. Jeśli Twój pracodawca daje Ci wolne, pracuj zgodnie z Twoim biorytmem. W ten sposób zarówno osoby wcześnie wstające, jak i nocne sowy mogą korzystać z zalet pracy w domu.

 

Miejsce pracy w (dziennym) świetle

W ciemnym pomieszczeniu spada motywacja do pracy. Przyćmione światło zmniejsza koncentrację, prowadzi do bólów głowy i wprowadza w depresyjny nastrój. Jedna z najlepszych wskazówek dla Twojego domowego biura: przenieś swoje miejsce pracy bliżej okna. Światło dzienne pozwala zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej. Zwiększa produktywność. Jeśli na dworze jest ponuro i deszczowo, pomocna będzie lampa do światła dziennego.

Ustal swoją poranną rutynę

Spać do późna w domowym biurze i zaczynać dzień wypoczętym - takie założenie przyjmuje wielu pracowników biurowych, którzy marzą o pracy w domu. Rzeczywistość jest inna. Jeśli w firmie jest praca podstawowa, trzymaj się jej. Oznacza to, że oszczędzasz w zasadzie tylko na podróży. Jeśli nie możesz wstać z łóżka wcześnie rano, nie uda Ci się wykonać swojej pracy.

Jedną z domowych porad biurowych, że wiele pracy z domu pracowników trzymać się jest rutynowe rano. Oznacza to, że każdego ranka wstajesz o tej samej porze, bierzesz prysznic, ubierasz się, robisz kawę i idziesz do swojego biurka. Posiadanie regularnej rutyny sprawi, że szybciej wejdziesz w swój dzień.

Prawie tak samo ważne: wieczorna rutyna

Aby mentalnie oddzielić się od pracy, pomocne są rytuały zamykające. Wyłączyć komputer i zamknąć drzwi do biura. Jeśli masz małe stanowisko pracy w sypialni lub kuchni, a nie w biurze, zamknij laptopa. Schowaj go do szafy. W ten sposób praca jest poza zasięgiem wzroku. Sprawdza się to w przypadku sekretarzyka, który za klapą ukrywa teczki i przybory do pracy. Jeśli to konieczne, spacer pomaga "wrócić do domu" jak zwykle po tym wydarzeniu.

 

Powiew świeżego powietrza w domowym biurze

Aby uniknąć gorączki kabiny, wyjdź na kilka minut każdego ranka. Jazda na rowerze lub spacer oczyszczą Twoją głowę i pozwolą Ci przetrwać dzień w lepszym nastroju. Regularne wietrzenie w przerwach między treningami zwiększa dotlenienie organizmu i eliminuje bóle głowy oraz zmęczenie.

Upiększ się

Jeśli częściej pracujesz w domu, doceniasz ładne miejsce do pracy. Producenci mebli dostosowali się do nowych warunków pracy w domu. Wielu pracowników ma niewiele miejsca w swoich czterech ścianach. Nowoczesne meble znajdują schronienie w najmniejszych wnękach. Wygodne krzesło i funkcjonalny stół - to wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć. W wielu firmach pracodawca zapewnia sprzęt i urządzenia peryferyjne. Ekran, półka, inny kolor ścian i duże rośliny domowe wizualnie oddzielają miejsce pracy od reszty pomieszczenia.

Dekoruj oszczędnie, aby zachować koncentrację

Dodanie osobistego akcentu do wystroju dodaje uroku Twojemu domowemu miejscu pracy. Ważna jest zdrowa ilość. Zbyt wiele ozdób i akcesoriów rozprasza uwagę. Zachowaj jasny widok na ekran. Dodaj subtelne akcenty w postaci zielonej rośliny, eleganckich artykułów biurowych lub zdjęcia ukochanej osoby. Pod koniec dnia pracy, uporządkuj swoje biurko, aby mentalnie zakończyć dzień w swoim domowym biurze.

Nie zapomnij o przerwie na lunch

Tak jak w normalnym dniu pracy, rób regularne przerwy. Uwzględnij w swoim zarządzaniu czasem godzinną przerwę na lunch. Wykorzystaj to na posiłek, krótki spacer lub relaks. Zrób kilka kroków na świeżym powietrzu, aby odciążyć kręgosłup. Zwiększony dopływ tlenu uwalnia Twój umysł do zadań, które następują później. Jedzenie w pracy jest tabu.

Potrzebujesz czasu, aby się zregenerować. Jeśli nie masz motywacji, aby to zrobić, wpisz codziennie swoją przerwę na lunch do kalendarza w Outlooku. Program przypomina Ci, że czas odejść od biurka. Aby nie spędzać przerwy obiadowej na gotowaniu, przygotuj małą przekąskę poprzedniego dnia. Plusy za zdrowe posiłki.

 

Zaspokoić apetyt

Właściwie jedzenie w pracy jest tabu. W domu obowiązują inne zasady. Aby pokonać pragnienia związane z nerwowym jedzeniem, takim jak batoniki czy ciasteczka, przygotuj zdrowe przekąski. Należą do nich owoce, orzechy lub paluszki warzywne. Butelka wody ugasi Twoje pragnienie.

Rób regularne przerwy

Robienie przerw między ćwiczeniami odciąża plecy. Naprzemienne siedzenie i stanie. Spaceruj kilka kroków co 60-90 minut. Ćwiczenia rozciągające i zginające lub spacer na świeżym powietrzu mają pozytywny wpływ na mięśnie pleców. Opcjonalnie można wykonać rozmowę telefoniczną podczas spaceru po domu. Zrób sobie kawę lub herbatę w kuchni.

Mądrze wybierz miejsce do siedzenia podczas meblowania

Ergonomiczne krzesło biurowe, które idealnie pasuje do Ciebie, jest jedną z najlepszych wskazówek dla biura domowego. Obecnie dostępne są bardziej nowoczesne siedziska niż znane wszystkim krzesła, które stanowią atrakcję wizualną. Te modele są idealne, jeśli pracujesz w domu przez cały czas. Przez jeden lub dwa dni w tygodniu korzystasz z wygodnego krzesła, które pozwala Ci siedzieć w pozycji wyprostowanej. Oparcie podpiera kręgosłup.

Pracuj przy stole, który nadaje się jako wolne biurko. Powstrzymaj się od pracy przy stoliku do kawy lub w łóżku. To, co na początku może wydawać się wygodne, odwdzięczy się bólem pleców i szyi. Kolejny czynnik: leżenie wygodnie na kanapie zmniejsza Twoją motywację.

Wymień notebooka na samodzielny komputer

W domowym biurze większość osób pracuje na laptopie. Jest to wygodniejsze, ponieważ korzystają z niego mobilnie w każdym miejscu. Ponadto zajmuje mało miejsca. Wada? Ciągle patrzysz na ekran z góry. Odchylona pozycja głowy prowadzi do bólu szyi. Lepszym rozwiązaniem jest komputer stojący na podłodze. Wysokość monitora reguluje się indywidualnie. W ten sposób mniej obciąża się kręgosłup szyjny.

 

Podtrzymywanie kontaktów społecznych

Wielu pracowników, którzy na co dzień pracują w domu, tęskni za swoimi kolegami. Co powiesz na rozmowę telefoniczną lub wirtualną randkę podczas przerwy na lunch. Wyjdź na kolację cyfrowo lub spotkaj się po pracy.

Wyeliminuj czynniki rozpraszające z dnia pracy

W domu, rodzina i przyjaciele rozpraszają nas w różny sposób. Staraj się unikać kontaktu w godzinach pracy. Wytycz wyraźne granice między życiem osobistym a pracą. Zasygnalizuj, że w tym czasie nie jesteś osiągalny. Zamknięte drzwi to dobry znak dla innych współlokatorów. Weź sobie do serca te wskazówki dotyczące domowego biura, a będziesz mieć więcej czasu na swoje ręce. Będziesz bardziej produktywny i przejdziesz przez pożądany dzienny nakład pracy bez konieczności pracy w nadgodzinach.

Wyrzuć media społecznościowe i YouTube

W domu czeka na Ciebie więcej pokus, które odciągną Cię od pracy. Łóżko kusi do drzemki, telewizor nadaje ulubiony program. Jeszcze gorzej? WhatsApp i kanały mediów społecznościowych! Trzymaj się z dala od tych czynników rozpraszających. Odłóż pilota, smartfona i inne gadżety z daleka. Wyłącz swój prywatny telefon w godzinach pracy. Aplikacje, które pozwalają zablokować YouTube, Facebook & Co na określone okresy czasu są praktyczne.

Zawsze bądź przygotowany

Jeśli jesteś w biurze domowym tylko przez kilka dni, znasz ten problem: ważne pliki lub dane dostępowe znajdują się w biurze. Twórz pliki z ważnymi kodami dostępu, pobieraj programy z wyprzedzeniem, zapisuj ważne pliki w chmurze. Upraszcza to procesy.

Wniosek: Porady dla biura domowego, które wspierają efektywną pracę

Różne wskazówki dotyczące biura domowego w naszym artykule są wsparciem, aby lepiej przystosować się do pracy w domu. Z czasem sam odkryjesz, co działa dla Ciebie. Jedna osoba lubi dobrze pracować w spodniach dresowych. Inni chodzą na spacery. Ważne jest, aby znaleźć swój własny rytm, który pozwoli Ci efektywnie zarządzać codziennym obciążeniem pracą. Dobre zarządzanie czasem daje Ci wiele korzyści w pracy w domu. Masz więcej wolnego czasu, ponieważ nie musisz już dojeżdżać do pracy. To pozostawia więcej czasu na przyjaciół, rodzinę, sport i nowe hobby.