Odplamianie - usuwanie plam z markerów i długopisów

W naszym codziennym obcowaniu z długopisami i markerami zdarzają się małe wpadki. W pośpiechu łapiemy za ulubioną bluzkę z rozświetlaczem. Przypadkowo mazamy długopisami po stołach, tekstyliach czy smartfonie. Nierzadko zdarza się, że długopis upada na nową parę spodni i pozostawia nieestetyczne ślady. Ale uporczywe plamy czają się nie tylko w biurze.

Każdy, kto ma dzieci, zna ten problem. Jeśli w bloku rysunkowym nie ma wystarczająco dużo miejsca, ozdabiają flamastrami i kredkami kaloryfery, ściany, stoły, meble i podłogi. Aby całkowicie usunąć ślady po markerach i długopisach, podajemy kilka wskazówek dotyczących skutecznego usuwania plam.

Jak usunąć plamy z długopisów, markerów lub długopisów foliowych?

Aby usunąć plamy z długopisów i podobnych długopisów na tekstyliach, należy wstępnie zastosować detergent w płynie. Opcjonalnie można użyć wody z mydłem. Delikatnie wmasować detergent w materiał. Następnie należy wyprać tkaninę w pralce. Ta metoda usuwania plam jest odpowiednia dla rozpuszczalnych w wodzie plam z długopisów.

Dla świeżych plam, uciec się do domowych środków, takich jak pasta do zębów, lakier do włosów lub płyn do mycia naczyń. Wetrzeć produkt. Po piętnastu minutach moczenia, zmyć. Po praniu w pralce, plama zniknie całkowicie.

W przypadku uporczywych tuszy bardzo trudno jest rozpuścić plamy z tekstyliów i skóry. Tu właśnie w grę wchodzi etanol w postaci ducha. Można go dostać w sklepach ze zdrową żywnością lub drogeriach. Większość markerów, foliowych długopisów i piór kulkowych zawiera dwa barwniki, które rozpuszcza się w etanolu.

Aby to zrobić, użyj włókniny nasączonej alkoholem i zakraplaj obszar, aby usunąć barwnik. Metoda ta jest również odpowiednia do usuwania pozostałości po finelinerach lub długopisach żelowych.

Ważne: Unikaj pocierania miejsca, ponieważ spowoduje to zwiększenie rozmiaru plamy. Przed zastosowaniem środka należy sprawdzić, czy tekstylia są odporne na jego działanie. Aby to zrobić, użyj spirytusu na niewidocznym miejscu ubrania. Jeśli tkanina nie odbarwia się, zastosuj go bez wahania. Należy unikać otwartego ognia podczas aplikacji, ponieważ chemikalia są szybko palne.

Jak usunąć plamy z zakreślaczy?

Trudno jest usunąć zaschnięte plamy z zakreślaczy. W większości przypadków osiągniesz jedynie zmniejszenie intensywności. Zakreślacze zawierają barwniki tekstylne, które odpowiadają za dobrą przyczepność do papieru. Oznacza to również, że atrament bardzo dobrze utrzymuje się na tkaninach. Podobnie jak w przypadku farby ściennej, nie rozpuszczamy jej wodą po wyschnięciu, ponieważ barwnik szybko łączy się z ubraniem.

Ważne jest, aby działać szybko przy usuwaniu plam z rozświetlacza. W najlepszym wypadku należy natychmiast usunąć jeszcze niewchłonięty barwnik. Aby to zrobić, należy położyć chłonną, suchą włókninę na dotkniętym obszarze odzieży. Przytrzymaj zwilżoną włókninę pod tkaniną i delikatnie wciśnij barwnik od tyłu do suchego kawałka tkaniny z przodu. Ponieważ suche włókna natychmiast wchłaniają barwnik, zapobiegasz dalszemu rozprzestrzenianiu się plamy. Po zabiegu barwnik, który został już wchłonięty, pozostanie w tkaninie.

Pozostałości potraktuj odplamiaczem lub mydłem żółciowym, wcierając je wilgotną szmatką. Wcześniej należy przetestować tkaninę w ukrytym miejscu, aby sprawdzić, czy jest ona odporna na zabarwienie, aby wykluczyć nieatrakcyjne zmiany w kolorze włókien.

Ważne: Natychmiast po usunięciu plamy należy wyprać tekstylia w pralce w najwyższej możliwej temperaturze! Procedura ta jest również zalecana w przypadku plam spowodowanych przez długopisy kulkowe, finelinery lub długopisy żelowe.

Popularne domowe sposoby usuwania plam z rozświetlaczy to lakier do włosów lub spray do włosów. Należy spryskać dotknięty obszar produktem i pozostawić go na dziesięć minut. Następnie zmyj plamę ciepłą wodą. Następnie wrzuć ubranie do pralki i wypierz je w wysokiej temperaturze.

Jeśli plamy na białych tekstyliach są bardzo uporczywe, można użyć wybielacza, aby je całkowicie usunąć. Czasami do usuwania plam nadaje się zmywacz do paznokci, który nakłada się na dotknięte miejsca za pomocą wacika lub patyczka.

Jak usunąć plamy z kredek i flamastrów?

Szczególnie w gospodarstwach domowych, w których są dzieci, plamy z flamastrów i kredek są częstym utrapieniem. Jeśli maluchy próbują swoich sił z dala od bloku do kolorowania, ozdabiają własną skórę, malują kolegów lub rozprowadzają farbę na swoich ubraniach. Podpowiadamy, co pomaga usunąć plamy w indywidualnych przypadkach:

 • Plamy z kredek i flamastrów na tekstyliach: usuń kolor kredek za pomocą wilgotnej ściereczki z mikrofibry. Następnie wyprać tkaninę w określonej temperaturze, aby usunąć wszelkie pozostałości we włóknach. Do wstępnej obróbki nadają się spraye do usuwania plam lub mydło żółciowe. W przypadku flamastrów, plamę można zmyć dużą ilością wody z dodatkiem środka do prania ręcznego. W przypadku tekstyliów wystarczy wyprać je w pralce w temperaturze 40°C z dodatkiem zwykłego proszku do prania. Ważne: Im szybciej plama zostanie usunięta, tym większa szansa, że zniknie całkowicie.

 • Kolorowe ołówki i flamastry na skórze: Również w tym przypadku zaleca się usuwanie plam wilgotną ściereczką z mikrofibry. Jeśli to nie wystarcza do uzyskania gładkiej skóry, należy delikatnie przetrzeć miejsce mleczkiem do szorowania i wilgotną szmatką. Środek czyszczący ma działanie ścierne, które może łatwo uszkodzić powierzchnię skóry, nawet jeśli będziesz delikatny. Dlatego zaleca się, aby po zakończeniu pracy zastosować środek do pielęgnacji skóry.

 • Plamy z kredek na skórze: Jeśli dzieci malują się kredkami lub nadużywają ich jako kredek do makijażu, dobra rada jest kosztowna. Jeśli wilgotna ściereczka nie wystarczy, spróbuj użyć peelingu lub pumeksu. Delikatnie pocierając, usuniesz luźne płatki skóry na powierzchni i zmiękczysz koloryt. W przypadku silnych zabrudzeń można użyć pasty do mycia rąk. Jest on jednak bardzo drażniący i nie nadaje się dla delikatnej skóry dzieci. Po użyciu szybko zmyć produkt czystą wodą, aby zapobiec uszkodzeniu skóry. Następnie nałóż krem pielęgnacyjny, który ukoi skórę.

Jak usunąć plamy z długopisów na ścianach, meblach, parkiecie i kaloryferach?

Gospodarstwo domowe często staje się ulubionym placem zabaw dla dzieci, gdzie mogą rozwijać swoją kreatywność. Oprócz skórzanej kanapy trwałe ślady nosi parkiet, meble, kaloryfery i ściany. Podpowiadamy, co pomaga na plamy z finelinerów lub długopisów filcowych, kolorowych i żelowych w gospodarstwie domowym:

 • Plamy na kaloryferach, meblach i parkiecie: Tutaj ważne jest szybkie działanie. Natychmiast wytrzyj plamy wilgotną ściereczką z mikrofibry. Odrobina mleczka do szorowania pomaga delikatnie je zetrzeć, jeśli są uparte. Jeśli na parkiecie lub meblach pojawią się matowe plamy, odrobina pasty samochodowej pomoże nadać temu obszarowi nowy blask. Ważne jest, aby produkt nie zawierał materiałów ściernych.

 • Plamy na nieimpregnowanym drewnie: Ta metoda usuwania plam wspomniana powyżej nie działa na nieimpregnowanym drewnie, ponieważ barwniki są szybko wchłaniane. Pomocne będzie tutaj szlifowanie papierem ściernym lub włókniną ścierną. Ponieważ zabieg ten zmienia kolor drewna, należy po nim nałożyć warstwę wosku lub uszczelnić to miejsce innymi substancjami.

 • Na ścianach plamy po kredkach i flamastrach: Czy malowane lub otynkowane, jedynym sposobem na pozbycie się plam jest ponowne malowanie. Aby usunąć jak najwięcej farby, należy przetrzeć miejsca lekko wilgotną ściereczką z mikrofibry jako obróbkę wstępną. Uwaga: Nie pocieraj ich mokrą szmatką, bo plama się rozprzestrzeni. Przed malowaniem, wskazane jest, aby wstępnie pomalować z podkładem bariery tak, że farba ścienna nie łączy się z tuszem i przyjść na widok ponownie.

Który środek uniwersalnie pomaga na plamy z markerów i długopisów na tekstyliach?

Jeśli wszystkie domowe środki zaradcze i normalne środki czyszczące zawiodą, pomoże specjalny odplamiacz. Dr. Beckmann Stain Devil do piór i atramentu zawiera specjalny rozpuszczalnik cząsteczek koloru, który usuwa pigmenty barwne z tekstyliów.

Nadaje się do usuwania plam spowodowanych przez:

 • niebieski i czerwony atrament
 • kolorowe kredki
 • długopisy żelowe
 • zakreślacze
 • ołówki
 • farby do malowania palcami
 • Pisaki z końcówką filcową
 • Pisaki do flipchartów
 • Pisaki do białych tablic
 • Pióra kulkowe

Jak usunąć plamy z długopisu ze skóry?

Tusz w długopisach składa się z rozpuszczalników, żywic i barwników. Nierozpuszczalna w wodzie żywica utrudnia usuwanie plam. Na gładkiej skórze użyj prostych domowych środków, takich jak cytryna. Nasącz ściereczkę z mikrofibry sokiem z owoców lub z butelki. Naciśnij go na poplamione miejsce. Następnie wytrzyj plamę suchą szmatką. Powtarzaj procedurę, aż zniknie całkowicie.

W przypadku skóry gładkiej o otwartych porach, imitacji skóry lub zamszu, do usunięcia plamy należy użyć taśmy maskującej. Przyklej go na dotknięty obszar, dociśnij, a następnie ściągnij. Część tuszu będzie teraz znajdować się na powierzchni klejącej. Powtórz ten proces ponownie z czystym kawałkiem taśmy.

Jak usunąć długopis z telefonu komórkowego?

W przypadku plam z długopisu na smartfonie odpowiednie są łagodne środki czyszczące lub można użyć gumki do ścierania, aby delikatnie pocierać dotknięty obszar. Lakier do włosów z alkoholem, który nakłada się na włosy szmatką i wyciera, również pomaga w walce z krótkimi uderzeniami. Ocet i alkohol trzeć są obiecującymi domowymi środkami dla plamy usunięcie.

Przetestuj je najpierw na niewidocznym miejscu, aby nie uszkodzić powierzchni plastiku. Prostym rozwiązaniem jest zamaskowanie tego obszaru taśmą klejącą. W najlepszym przypadku pigmenty będą przylegać do powierzchni kleju.