Najlepsze wskazówki, jak obniżyć koszty druku

W firmie lub w biurze domowym - drukarka powoduje koszty następcze. Wiele osób nie myśli o tym, że oprócz kosztów tonera, tuszu i papieru, trzeba także płacić za energię. Podpowiadamy, gdzie można zaoszczędzić, tak aby koszty eksploatacji drukarki pozostały w rozsądnych granicach.

Jak zmniejszyć koszty atramentu i tonera?

W celu obniżenia kosztów drukowania, przy zakupie nowej drukarki warto zwrócić uwagę na późniejsze wydatki. Istnieją sposoby, aby zaoszczędzić pieniądze, zwłaszcza jeśli chodzi o tusz i toner. Tanie oferty są kuszące, ale często oryginalne wkłady producentów drukarek są drogie. Drukarki z wyższej półki cenowej z niedrogimi wkładami atramentowymi, które oferują duże pokrycie, są lepszym zakupem na dłuższą metę. Zalecane są urządzenia z indywidualnie wymienianymi wkładami.

Dobrym sposobem na zaoszczędzenie kosztów drukowania na istniejących urządzeniach jest używanie kompatybilnych tuszy i tonerów. Repliki są niedrogie w zakupie. Opcjonalnie zaleca się stosowanie wkładów regenerowanych lub napełnianych przez zaufanych dostawców zewnętrznych. Wkłady XL i XXL zmniejszają wydatki dzięki wyższemu poziomowi napełnienia. Cena za wydrukowaną stronę daje Ci dobry przegląd kosztów dalszych działań.

Wskazówka:
Tonery i kasety należy wymieniać tylko wtedy, gdy są puste. Używaj drukarki atramentowej regularnie, aby nie dopuścić do wyschnięcia atramentu.

Jak mogę zmniejszyć zużycie energii przez drukarkę?

Łatwym sposobem na zmniejszenie zużycia energii jest używanie jej w miarę potrzeb. Włączanie drukarki każdego ranka tylko po to, aby użyć jej raz na koniec dnia, powoduje niepotrzebne zużycie energii. Tryb oszczędzania energii to dobra opcja, aby zmniejszyć koszty drukowania. W tym miejscu drukarka znajduje się w trybie gotowości. Lepszą opcją jest tryb uśpienia, który zużywa jeszcze mniej energii.

Jeśli masz model bez przycisku włączania/wyłączania, odłącz go od zasilania, jeśli nie będziesz go używać przez jakiś czas. W przypadku bardzo starych energożernych urządzeń pomocna jest ich wymiana na nowoczesny, energooszczędny system. Zalecane są urządzenia z certyfikatami Blue Angel lub Energy Star.

Jakie są alternatywy dla druku?

 • Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów druku w sektorze prywatnym jest korzystanie z cyfrowego archiwizowania dokumentów. Drukuj tylko te ważne dokumenty, które są Ci absolutnie niezbędne. W przypadku większości rachunków, umów i dokumentów wystarczy zapisać je na komputerze. Aby uzyskać do nich dostęp z dowolnego miejsca lub udostępnić je innym użytkownikom, można skorzystać z usług przechowywania danych w chmurze, takich jak Dropbox, OneDrive lub Google Drive.
 • Nowoczesne cyfrowe zarządzanie dokumentami umożliwia wspomagane bazą danych zarządzanie dokumentami elektronicznymi w przedsiębiorstwach. Celem oprogramowania jest archiwizacja dokumentów przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu dla całej firmy.

Jaki papier do drukarki jest najlepszy?

Większość producentów zaleca standardowy papier o gramaturze 80 g/m². Opcjonalnie można stosować warianty o gramaturze 70 g/m² do prywatnych wydruków lub kopii. Znani dostawcy, tacy jak Canon i HP, sprzedają własne papiery do urządzeń wielofunkcyjnych. Jest on znacznie droższy od papieru pochodzącego od markowych dostawców lub własnej marki Prindo.

Jeśli dużo drukujesz, warto skorzystać z dużych pakietów 5 × 500 arkuszy. Oszczędzasz na cenie zakupu, kupując więcej. Papier z recyklingu jest mniej biały niż zwykły papier standardowy, ale jest bardziej przyjazny dla Twojego portfela i środowiska. Certyfikaty Blue Angel i FSC potwierdzają, że produkt jest przyjazny dla środowiska.

Kilka dobrych rad, jak oszczędzać papier

 • Aby zmniejszyć ilość potrzebnego papieru, dobrze jest zmniejszyć rozmiar czcionki. Zmniejszy to liczbę stron dokumentów, które trzeba będzie wydrukować.
 • Wiele drukarek posiada funkcję automatycznego druku dwustronnego. Drukując po obu stronach arkusza, oszczędzają połowę kosztów papieru.
 • Pomocne w obniżeniu kosztów drukowania jest również drukowanie dwóch lub więcej stron na jednym arkuszu. W przypadku mniej ważnych dokumentów zaleca się drukowanie w trybie roboczym. W tym trybie urządzenie zużywa mniej atramentu.
 • Generalnie druk czarno-biały jest tańszy niż druk kolorowy.
 • Powstrzymaj się od drukowania w skali szarości. Aby uzyskać odcienie, drukarka nakłada wiele warstw koloru jedna na drugą. Jeśli w ustawieniach drukowania ustawiono opcje "Tylko czarny atrament" lub "Druk monochromatyczny", urządzenie używa tylko czarnego atramentu.

Która drukarka ma najniższe lub najwyższe koszty druku?

Drukarki laserowe zużywają średnio do 80 procent więcej energii elektrycznej niż drukarki atramentowe. Dotyczy to zwłaszcza starszych modeli bez funkcji oszczędzania energii. W tych urządzeniach należy regularnie wymieniać toner, bęben obrazowy i zespół utrwalacza. Drukarki atramentowe wymagają tylko nowego tuszu. W zależności od modelu, w razie potrzeby wymień głowice drukujące.

Zasadniczo to ilość wydruków decyduje o tym, czy możliwe jest obniżenie kosztów druku. Jeśli drukujesz bardzo często, drukarka laserowa jest tańsza, ponieważ tonery są przeznaczone do długich okresów eksploatacji. Jeśli używasz drukarki atramentowej do częstego drukowania, będzie Cię to kosztować dużo pieniędzy, ponieważ wkłady drukują tylko kilka stron. Do sporadycznego użytku są one tańszą opcją.

Jeśli to możliwe, użyj wydajnego systemu wielofunkcyjnego. Łączy kilka urządzeń w jedno i oszczędza energię elektryczną dla drukarki, kopiarki, skanera i faksu.

Aby sprawdzić, ile zużywasz, spójrz na specyfikacje producenta dotyczące mocy. Portale konsumenckie, takie jak Stiftung Warentest, oferują wskazówki dotyczące zakupu urządzeń o niskich kosztach druku.

Jakie czynniki są ważne dla długoterminowej redukcji kosztów druku?

 • Jeśli masz bardzo starą drukarkę, która zużywa dużo energii elektrycznej, warto rozważyć zakup nowej. Najnowsze drukarki zużywają mniej energii, oferują opcje oszczędzania energii i są mniej podatne na awarie.
 • Oddzielne urządzenia do drukowania, skanowania, kopiowania i faksowania zużywają dużo energii elektrycznej. Wybierz nowoczesny system wielofunkcyjny, który łączy w sobie wszystkie cztery funkcje. Zaoszczędzisz miejsce, będziesz musiał mniej zarządzać urządzeniami i zmniejszysz zużycie energii. W ten sposób tylko jeden ekonomiczny produkt jest w stanie czuwania zamiast czterech.
 • Czy w Twojej firmie jest drukarka na stanowisku pracy i drukarka na dziale? Oszczędzaj na kosztach drukowania, wysyłając duże zadania drukowania do bardziej wydajnej drukarki o niższych kosztach wydruku strony.
 • Specjalne oprogramowanie pomaga zaoszczędzić na kosztach drukowania poprzez ustawienie w nim zasad drukowania w kolorze.
 • Wykorzystaj usługi Managed Print Services (MPS). Zapewniają one kontrolę kosztów i przejrzystość. Jednocześnie zapewniają one wysoki poziom bezpieczeństwa danych. Obejmują one wszystkie środki mające na celu zmniejszenie kosztów materiałów eksploatacyjnych, takich jak toner, tusz i papier, a także energii elektrycznej.

Wniosek: Istnieje wiele sposobów na obniżenie kosztów druku

Jeśli masz w biurze stary pożeracz prądu, to na dłuższą metę taniej będzie kupić nowe urządzenie. Nowoczesne drukarki są energooszczędne i ekonomiczne. Dzięki ich niskiemu zużyciu energii, oszczędzasz dużo pieniędzy na drukowaniu. Koszty druku można obniżyć przede wszystkim dzięki tuszom i tonerom. W tym celu należy stosować kompatybilne wkłady lub wersje napełniane i odbudowywane, które są tańsze od oryginalnych akcesoriów.

To samo dotyczy papieru. Zalecamy stosowanie materiałów pochodzących z recyklingu lub produktów no-name. Jeśli dużo drukujesz, będziesz wart swoich pieniędzy dzięki wielopakom.

Ogólnie rzecz biorąc, pomocne jest przeanalizowanie własnych zachowań w zakresie drukowania. Czy naprawdę potrzebujesz każdego wydruku w doskonałej jakości, czy wystarczy Ci PDF? Opcjonalnie, sprytne rozszerzenia przeglądarki pomogą Ci oszczędzić tusz i papier.