Filtr drobnego pyłu do drukarek

Drukarki, kopiarki i faksy emitują toksyczne drobne cząstki pyłu. Zwłaszcza drukarki laserowe są przedmiotem krytyki. Podczas drukowania powstaje szkodliwy dla zdrowia pył z tonera. Aby zmniejszyć obciążenie dla użytkowników i środowiska naturalnego, do drukarek dołączone są specjalne filtry dokładnego pyłu. W przewodniku można dowiedzieć się ciekawych faktów na temat drobnego pyłu podczas drukowania.

Jaka jest emisja drobnego pyłu generowanego przez drukarkę?

W przeciwieństwie do drukarek atramentowych, drukarki laserowe wykorzystują toner w proszku. Składa się z drobnych cząsteczek. Podczas drukowania wytwarzany jest pył tonera. Tak zwana emisja drobnego pyłu nie jest widoczna gołym okiem. Cząsteczki mają wielkość zaledwie kilku mikrometrów. Dostają się do płuc poprzez wdychanie. Tylko wtedy, gdy cząsteczki dotrą do papieru, są nieszkodliwe, ponieważ proszek się z nim łączy.

Dlaczego drobny pył jest niebezpieczny?

Większość tonerów jest oparta na żywicy syntetycznej. Toner w proszku zawiera rakotwórcze, toksyczne substancje, takie jak benzen, tributylocyna i dibutylocyna. Ilość zawartych w nim substancji niebezpiecznych różni się w zależności od producenta i typu wkładu. Badania wykazały, że większość substancji niebezpiecznych jest produkowana na początku procesu drukowania. Ze względu na ich mały rozmiar, dostają się do płuc. Są one odkładane aż do najmniejszych rozgałęzień. Stamtąd wchodzą do krwiobiegu. Metale ciężkie, sadza i inne zanieczyszczenia są związane z

  • Zapalenie
  • Uszkodzenie DNA
  • reakcje alergiczne
  • stres oksydacyjny, który uszkadza komórki

Filtr drobnego pyłu do drukarek zapobiega szkodliwym wpływom emisji drobnego pyłu. Zalecane są warianty, które jednocześnie odsiewają węgiel z warstwą węgla. Częściowo eliminują one zapachy chemiczne powstające podczas drukowania.

Jak zmniejszyć niebezpieczeństwo emisji drobnego pyłu podczas drukowania?

Oprócz filtra dokładnego do drukarek, istnieją różne zalecenia dotyczące miejsca instalacji urządzenia. Umieszczenie go bezpośrednio na biurku zwiększa ryzyko dla użytkownika. Dlatego należy umieścić urządzenie jak najdalej od miejsca pracy. Dotyczy to nie tylko drukarek laserowych, ale także faksów i kopiarek, które emitują toksyczny drobny pył. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, dobrze wentylowane, oddzielne pomieszczenie jest dobrym pomysłem.

Przy zakupie nowej drukarki, drukarki atramentowe są wolną od zanieczyszczeń alternatywą dla drukarek laserowych. Opcjonalnie można zakupić certyfikowane urządzenie z filtrem dokładnym. W biurach, w których standardowym wyposażeniem są wydajne drukarki laserowe, pomaga regularne wietrzenie. Zmniejsza to poziom zanieczyszczeń w pomieszczeniu.

Ważne jest, aby być ostrożnym przy zmianie tonera. Niewłaściwe postępowanie prowadzi do chorób układu oddechowego u ludzi i zwierząt. Najbardziej skutecznym środkiem są filtry dokładnego pyłu do drukarek. Ograniczają one do minimum emisję szkodliwych, drobnych cząstek pyłu.

Uwaga: Wybierz urządzenie z zamkniętym systemem tonera, który ma mniejszy wpływ na środowisko i drogi oddechowe niż system otwarty.

Jak działa filtr dokładnego pyłu do drukarek?

Modele wykonane są z nadającej się do recyklingu, neutralnej dla środowiska naturalnego włókniny, podobnej do filtra w odkurzaczu. Mają trójwarstwową strukturę. Mikrowłókna elektrostatyczne umożliwiają optymalne filtrowanie. Tkaniny nadają się do użytku przez okres do jednego roku lub do 70.000 wydruków. Są one odporne na rozerwanie i trwałe. Poszczególne warstwy służą różnym celom. Filtr wstępny odsłania większe cząstki.

W środkowej warstwie znajdują się mikrofibry z ładunkiem elektrostatycznym. Warstwa zewnętrzna odfiltrowuje najmniejsze cząstki za pomocą drobnoporowatych mikrofibry. Konwencjonalne filtry dokładnego pyłu do drukarek zbierają 94 procent drobnych cząstek pyłu, które powstają podczas drukowania przy użyciu drukarki laserowej.

Modele te składają się z polaru. Posiada albo mikrostatycznie naładowane mikrofibry, albo specjalną powłokę. W niektórych przypadkach producenci łączą oba warianty. Filtry z powłokami zapobiegają wydostawaniu się drobnego pyłu. Trzymają cząsteczki i pył z dala od środowiska. Włókno wykorzystuje mikrowłókna elektrostatyczne do wiązania cząsteczek, tak aby nie mogły one wydostać się na zewnątrz. Oprócz drobnego pyłu, warstwa węgla aktywnego filtruje substancje toksyczne, takie jak benzen, toluen i ozon. Wszystkie filtry nie zawierają papieru, dzięki czemu nie pleśnieją od wilgoci.

Czy filtr drobnego pyłu do drukarek ma wpływ na wydajność?

Wielu użytkowników obawia się, że filtr drobnego pyłu będzie miał wpływ na wydajność drukarki. W rzeczywistości, filtry dokładne do drukarek zapewniają dobry przepływ powietrza, o ile regularnie wymieniają filtr. Wydajność chłodzenia i drukarki pozostają takie same.

Jak przydatny jest filtr drobnego pyłu do drukarek w biurze domowym lub w biurze otwartym?

Filtr drobnego pyłu do drukarek wiąże substancje niebezpieczne, które powstają podczas drukowania. Nie ma znaczenia, czy drukujesz mniej w swoim biurze domowym niż w biurze otwartym. W każdym procesie drukowania powstają malutkie cząsteczki drobnego pyłu, które osadzają się w płucach podczas wdechu. Oprócz pyłu tonerowego, urządzenia emitują ozon, benzen i inne substancje toksyczne. Filtr drobnego pyłu, który odfiltrowuje nanocząsteczki, zmniejsza obciążenie dla użytkowników.

Kiedy filtr dokładny staje się opłacalny dla drukarki?

Jest to opłacalne dla każdej drukarki laserowej, która nie posiada własnego filtra dokładnego pyłu. Za każdym razem, gdy drukujecie, powstają szkodliwe substancje, które dostają się do płuc podczas wdychania. Prowadzą one do podrażnienia błon śluzowych, miejscowego zapalenia oskrzeli lub złogów w naczyniach krwionośnych. Zwłaszcza jeśli drukujesz często i dużo, filtr drobnego pyłu jest niezbędny do ochrony środowiska i zdrowia.

Jak często wymienia się filtr dokładnego pyłu do drukarek?

Filtr dokładny chroni środowisko i zdrowie, o ile jest prawidłowo stosowany. Ważne jest, aby regularnie sprawdzać filtr. Pozwoli to zapobiec niepotrzebnemu zanieczyszczeniu. Zanieczyszczone filtry powodują przegrzanie drukarki. Zaleca się sprawdzanie filtra raz na pół roku. Dotyczy to w równym stopniu modeli zainstalowanych i zmodernizowanych. W przypadku częstego korzystania z drukarki zaleca się jej wymianę po sześciu miesiącach.

Filtr drobnego pyłu wystarcza na maksymalnie jeden rok lub do wydrukowania maksymalnie 70 000 stron. W zależności od częstotliwości użytkowania, zaleca się wczesną wymianę. Regularna konserwacja drukarki przez wykwalifikowany personel zwiększa bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie filtrów dokładnego pyłu do drukarek?

Jeśli posiadasz urządzenie z wbudowanym filtrem dokładnym, użyj produktu zalecanego przez producenta lub kompatybilnej alternatywy. Jeśli drukarka nie posiada własnego zabezpieczenia przed emisjami, należy następnie zainstalować oczyszczacz powietrza. Popularne są marki tesa Clean Office i Clean Air. Mają one samoprzylepną krawędź, którą przymocowuje się do wentylatora drukarki laserowej. Sprawdź, czy produkt jest odpowiedni dla Twojego modelu.

Ważne jest, aby regularnie sprawdzać, czy filtr jest pełny. Jeśli jest zapchany, urządzenie będzie pracowało na gorąco.

Jakich właściwości potrzebuje dobry filtr dokładnego pyłu do drukarek?

Te czynniki są ważne:

  • filtrować pył drobny poniżej 2,5 mikrometra (1µm = jedna tysięczna milimetra!).
  • naładowane elektrostatycznie mikrofibry, które odczytują najdrobniejsze cząstki
  • prosty montaż
  • wysoka przepuszczalność powietrza w celu zapewnienia optymalnego chłodzenia
  • Instrukcja instalacji

Które typy drukarek powodują najniższą lub najwyższą emisję cząstek stałych?

Ogólnie rzecz biorąc, drukarki atramentowe są bardziej przyjazne dla środowiska i mniej szkodliwe dla zdrowia niż drukarki laserowe. Nie wytwarzają one ani drobnego pyłu, ani ozonu. Jeśli używasz wydajnych, szybkich drukarek laserowych, upewnij się, że posiadasz filtr dokładnego pyłu. Filtr ten wiąże 94 procent drobnych cząstek. Przy zakupie nowego urządzenia należy postępować zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi emisji drobnego pyłu.

Nowe modele w dużym stopniu unikają stosowania szkodliwych substancji. Oznaczenie "bez ozonu" potwierdza emisję ozonu poniżej wykrywalnego limitu.

Wskazówka: Dobrą alternatywą dla drukarek laserowych są drukarki atramentowe marki EPSON WorkForce. Działają szybko, są potężne i zużywają niewiele energii.

Jak zainstalować filtr dokładnego pyłu do drukarek?

Drukarki laserowe z filtrem dokładnym mają wsuwany uchwyt, do którego wkłada się kasetę. W niektórych modelach zmieniasz toner w tym samym czasie co oczyszczacz powietrza. W przypadku modeli modernizowanych, instalacja jest prosta. Filtry dokładnego pyłu oparte są na samoprzylepnym systemie rzepów, które mocuje się do wentylatora wyciągowego drukarki. Ważne jest, aby upewnić się, że filtr dokładnego pyłu jest odpowiedni dla danego urządzenia. W sklepie internetowym Prindo można zamówić czyste produkty biurowe do różnych drukarek.