Budowa wkładu do drukarki

Wkłady do drukarek atramentowych mają plastikową obudowę z chipem. Służą one jako pojemnik na atrament. Są one dostępne w wersji z głowicą drukującą lub bez niej. Co dzieje się wewnątrz i jak działa wkład do drukarki jest ukryte przed użytkownikiem. W artykule dowiesz się więcej o strukturze wkładów do drukarek.

Dowiesz się, do czego służy chip i jak tusz dostaje się na papier. Ponadto, istnieją fakty warto wiedzieć o recyklingu i kompatybilnych wkładów do drukarek, które są łatwe na portfel i środowisko.

Z czego składa się wkład z atramentem?

Struktura wkładów do drukarek różni się w zależności od producenta. Oprócz względów funkcjonalnych, przynosi to decydującą korzyść dla dostawcy. Poprzez wyrafinowaną konstrukcję wkładów do drukarek, producenci starają się zapobiec replikacji. Ponadto utrudniają one uzupełnianie paliwa. Zasobni dostawcy zewnętrzni szybko wychodzą naprzeciw osobliwościom technologii. Szybko mają gotowe kompatybilne rozwiązanie.

To, co je wszystkie łączy, to plastikowa obudowa, która jest niezbędna do budowy wkładów do drukarek. Jego kształt i faktura są idealnie dopasowane do danej drukarki atramentowej.

Decydującym czynnikiem jest to, czy produkt jest dostarczany z głowicą drukującą czy bez niej. Warianty, które integrują głowicę drukującą są szeroko rozpowszechnione. Modele te można znaleźć w sklepach Lexmark lub HP. Tutaj atrament znajduje się bezpośrednio w obudowie. Wkłady do drukarek służą jako pojemniki z czystym płynem.

Aby tusz nie uciekał, panuje w nim podciśnienie. Opcjonalnie dostępne są zbiorniki z atramentem bez głowicy drukującej marek Canon, Epson lub Brother. W tym przypadku atrament dociera do głowicy drukującej drukarki atramentowej przez jedną lub więcej gąbek.

Wiele wkładów do drukarek w nowszych modelach ma wewnątrz labirynt przejść i komór. Otwory wylotowe i wlotowe powietrza łączą je ze sobą. Tworzy to skomplikowany system wyrównywania ciśnienia. Wzajemne oddziaływanie dodatniego i ujemnego ciśnienia zapobiega wyciekaniu atramentu.

Kolejnym elementem budowy wkładów do drukarek jest chip znajdujący się na zewnątrz. Zawiera informacje o stanie napełnienia. Wkłady zawierają płynny atrament do zastosowania w drukarce atramentowej. W przeciwieństwie do tego, tonery pracują wyłącznie z proszkiem atramentowym.

Jakie wymagania spełnia atrament do drukarki?

Atrament we wkładzie do drukarki różni się od tradycyjnego atramentu, który jest używany na przykład w piórze wiecznym. Barwniki nie wysychają w pojemniku ani na głowicy drukującej. W najlepszym wypadku szybko łączą się z papierem. Są odporne na rozmazywanie, w zależności od jakości wkładu drukującego.

Producenci dopasowują wkłady atramentowe z zawartym w nich atramentem do dysz drukarki w urządzeniu. Zapewnia to optymalne rezultaty podczas drukowania. Podstawowe komponenty są takie same. Tusz zawiera od 2,5 do 5 procent barwników lub pigmentów. Największą część stanowi woda. Gliceryna, glikole etylenowe lub glikole polietylenowe zapobiegają wysychaniu tuszu.

Dodatki różnią się w zależności od dostawcy. Glikole acetylenowe lub laurylosiarczan sodu zwiększają napięcie powierzchniowe. Preventol i Proxel GXL zapobiegają porażeniu przez grzyby i bakterie. Inhibitory korozji zmniejszają zużycie części metalowych, które są częścią konstrukcji wkładów do drukarek.

Dostępne są kolory: magenta, żółty, cyjan i czarny. Są one albo razem w jednym kartridżu (kartridż kompaktowy) albo w oddzielnych kartridżach do drukarki (pojedyncze kartridże z atramentem).

Jak działa wkład do drukarki?

Oprócz konstrukcji wkładów do drukarek, istotne jest płynne działanie. W drukarce znajduje się drążek prowadzący, na którym spoczywa głowica drukująca. Napęd odbywa się za pomocą pasów zębatych. Ruchliwość pręta zapewnia, że papier jest tuszowany w odpowiednich miejscach. Podczas drukowania głowica drukująca przesuwa się nad prętem prowadzącym. Linia po linii, w mgnieniu oka powstają gotowe teksty, obrazy lub grafiki.

Głowica drukująca wystrzeliwuje atrament na papier przez wiele maleńkich dysz, aby utworzyć wydrukowany obraz. Każda kropla jest wielkości pikolitra. Jest to niewykrywalne dla ludzkiego oka. Części projektu ekranowego delikatne gradacje z czterech podstawowych kolorów: cyjan, magenta, żółty i czarny.

Nowe drukarki z technologią HP PageWide posiadają głowicę drukującą z licznymi dyszami, która pokrywa całą szerokość strony. Nie ma potrzeby poruszania się od lewej do prawej. Dzięki temu zadania drukowania powstają w szybkim tempie.

Jak tusz dostaje się do głowicy drukującej?

Dysze w głowicy drukującej są sterowane elektronicznie. Umożliwia to szybkie i kontrolowane nanoszenie kropli. W przypadku wkładów do drukarek bez własnej głowicy drukującej, wysoce chłonna, trwała gąbka zapobiega wyciekaniu tuszu. Tutaj atrament dociera do głowicy drukującej za pomocą przewodów.

W modelach z głowicą drukującą istnieje bezpośrednie połączenie z płynem drukującym. Dzięki podciśnieniu tusz nie wycieka w sposób niezamierzony.

Co może się stać z wkładem do drukarki?

Większość wkładów atramentowych to zbiorniki z czystym atramentem. Konstrukcja tych wkładów do drukarek oznacza, że nie mają one części zużywających się. Częstą przyczyną problemów jest wysychanie głowicy drukującej. Dzieje się tak w przypadku zbyt rzadkiego korzystania z drukarki.

Czyszczenie głowicy drukującej w wielu przypadkach ratuje zatkane dysze. Zaleca się korzystanie z drukarki raz w tygodniu. Zapobiega to wysychaniu wkładów.

Inną przyczyną jest zatkana wentylacja. Kurz, resztki opakowania lub folia ochronna blokują otwory powietrzne, co uniemożliwia wyrównanie ciśnienia. Tworzy się podciśnienie, które przerywa pompowanie wkładów.

Do czego służy chip we wkładzie do drukarki i jak działa?

Chip na wkładach do drukarki informuje urządzenie o ich poziomie napełnienia, kolorze, rodzaju wkładu i liczbie stron do wydrukowania. Zapobiega to próbie drukowania przez drukarkę atramentową z pustym wkładem. W najgorszym przypadku, pusty wkład może uszkodzić głowice drukujące.

Ponadto producenci wykorzystują ten składnik, aby utrudnić korzystanie z kompatybilnych wkładów do drukarek. Oprogramowanie komputera używa chipa do zarejestrowania, że w systemie znajduje się obca kaseta z drukarką. Na pulpicie wyświetlany jest komunikat o błędzie.

Dlaczego puste wkłady do drukarek powinny być odsyłane do producenta?

Zaleca się, aby nie wyrzucać pustych wkładów do drukarek do odpadów domowych, ale poddać je recyklingowi. W ten sposób przywracasz je do obiegu zasobów i dajesz produktowi drugie życie. Zwracając wkłady atramentowe do producenta, pomagasz oszczędzać zasoby naturalne.

Bezpłatna usługa recyklingu umożliwia profesjonalne przetworzenie pustych wkładów atramentowych bez dodatkowych kosztów. W najlepszym przypadku powstaje zamknięty cykl materiałowy, który umożliwia bezpośrednie ponowne wykorzystanie wkładów do drukarek.

Szczególną popularnością wśród producentów cieszą się wkłady atramentowe ze zintegrowanymi głowicami drukującymi. Poprzez ich recykling wnoszą one cenny wkład w ochronę środowiska. Ponowne wykorzystanie oszczędza zasoby takie jak ropa naftowa, plastik i aluminium, które są potrzebne producentom do nowej produkcji. Jednocześnie zmniejszają Państwo ilość CO2 powstającego podczas produkcji. W ten sposób zmniejszasz swój ślad ekologiczny.

Zamów wkłady do drukarek online

W Prindo znajdziesz szeroką gamę wkładów do drukarek, od oryginalnych akcesoriów po wkłady z recyklingu w wariantach odbudowanych lub napełnionych. Użyj maski wyszukiwania, aby uzyskać przegląd dostępnych produktów odpowiednich dla Twojego modelu drukarki. Tanie wielopaki i kompatybilne wkłady do drukarek obniżają koszty druku.