Papier termiczny jest specjalnym rodzajem papieru przeznaczonym do procesu druku termicznego i posiada specjalną powłokę. Po stronie druku papier termiczny zawiera formatery i wywoływacze atramentu. Ciepło jest przekazywane za pomocą stempla termicznego, sprężyny termicznej lub wiązki laserowej i w ten sposób napis staje się widoczny poprzez stopienie barwników wymagających wysokiej temperatury.

Z czego wykonany jest papier termiczny?

Papier termiczny składa się głównie z trzech warstw: Papier bazowy jest stosunkowo cienki (dla porównania 41,5 g/m2 - normalny papier waży 80 g/m2); warstwa Z i warstwa termiczna ważą razem około 11,5 g/m2.   Użytkownik ma do wyboru 3 kolory czcionki, jednak zdecydowanie najczęściej wybieranym jest czarny. Różne temperatury druku pozwalają uzyskać różne poziomy kolorów na odpowiednim papierze termicznym w specjalnych drukarkach.

Grubość papieru ma decydujący wpływ na trwałość. Grubszy papier ma większą tolerancję na naprężenia mechaniczne. Do drukowania paragonów standardowo wybierany jest papier o gramaturze od 48 do 55g/m², natomiast do biletów wstępu, karnetów i kuponów loteryjnych stosuje się papier o bardziej stabilnej jakości.  Jest papier termiczny, który po bardzo krótkim czasie bardzo blaknie, ale jest też papier z 25-letnią gwarancją trwałości. 

Jednakże drukowanie na papierze termicznym nie jest ogólnie uznawane za dokumentoodporne. Dlatego w przypadku dokumentów, które muszą być przechowywane przez lata, kopie powinny być drukowane na zwykłym papierze. Papier termiczny blaknie pod wpływem bezpośredniego światła słonecznego i ciepła. Przemysł pracuje na pełnych obrotach nad dalszym rozwojem i osiągnął już pewne sukcesy, w szczególności duży postęp dokonał się w zakresie możliwości przechowywania zadrukowanego papieru termicznego.