Odpowiedni papier fotograficzny sprawi, że Twoje prace ożyją! Papier fotograficzny jest dostępny dla prawie wszystkich potrzeb. Prawdopodobnie najbardziej popularny jest błyszczący papier fotograficzny, który ma gładką powierzchnię podobną do folii lub płyty szklanej. Ze względu na gładką powierzchnię, zdjęcia kolorowe są postrzegane jako bardziej promienne i kontrastowe niż zdjęcia matowe. W rzeczywistości, gdy dwa obrazy o tej samej jakości są optymalnie oświetlone, nie ma różnicy między zdjęciami matowymi i błyszczącymi. 

Papier fotograficzny na zdjęcia i wspomnienia z wakacji

To złudzenie jest jednak dane, ponieważ ludzkie oko postrzega błyszczący obraz jako bogatszy w kontrast. W przypadku matowego papieru fotograficznego, powierzchnia składa się z nieuporządkowanego reliefu, a odbicie jest rozłożone w większym zakresie kątowym. Zdjęcia matowe wyglądają więc nadal dobrze z kierunków, z których zdjęcia błyszczące wykazują już silne odbicia, choć nie mają już pełnego blasku.

Każdy producent dopasowuje swoje urządzenie do papieru tak, aby razem uzyskać najlepsze rezultaty. Dzięki odpowiedniemu papierowi fotograficznemu można wygodnie drukować zdjęcia i wspomnienia z wakacji w domu i archiwizować je dla pokoleń. 

Przy wyborze papieru fotograficznego ważne jest, aby współgrał on z drukarką, ponieważ nie każdy papier fotograficzny daje pożądane rezultaty z każdą drukarką atramentową. Istnieją typy z powłoką pęczniejącą i z mikroporowatą (drobnoporowatą). Wiele drukarek atramentowych i urządzeń wielofunkcyjnych drukuje zdjęcia za pomocą atramentu barwnikowego, podczas gdy inne używają atramentu pigmentowego. Aby osiągnąć optymalny rezultat i ostatecznie trzymać w rękach idealny obraz, wiele czynników odgrywa rolę, a drukarka potrzebuje odpowiedniego papieru.

Mimo niekiedy wysokich kosztów, drukowanie zdjęć w domu ma swój urok. W ciągu kilku minut masz zdjęcie bezpośrednio w ręku i oszczędzasz czas oczekiwania na zdjęcia z laboratorium. Wysokiej jakości gatunki pochodzące od producentów urządzeń mogą kosztować od 15 do 45 centów za arkusz w formacie 10 x 15 centymetrów. Nieco taniej jest wybrać papier, który nie jest tak stabilny i nieco cieńszy, choć w tym przypadku cierpi na tym również jakość wydruku. Dostępny jest również papier fotograficzny do kolorowych drukarek laserowych, ale nie jest on tak gruby jak karton fotograficzny do drukarek atramentowych. Dzięki lekko błyszczącej powierzchni uzyskuje się jednak doskonałe kolory.