Nie każdy papier jest taki sam - pokazuje to również nasz przegląd różnych rodzajów papieru. Począwszy od klasycznego papieru wielofunkcyjnego, który jest używany do zwykłych wydruków, aż po specjalny papier fotograficzny do wydruków zdjęć. Poruszamy również kwestię tego, dlaczego użytkownicy powinni przechowywać papier w magazynie i co poszczególne pieczęcie i certyfikaty mówią o papierze.

Jaki jest rodzaj papieru?

Istnieje niezliczona ilość rodzajów papieru, że nie jesteśmy w stanie wymienić ich wszystkich. Szczególnie dobrze znany i szeroko stosowany jest papier wielofunkcyjny, który klasycznie nazywany jest również papierem do kopiarek lub drukarek. Papier fotograficzny jest używany do profesjonalnego druku zdjęć. Inne rodzaje papieru fotograficznego zależą od konkretnego przeznaczenia.

 • Papier wielofunkcyjny: Papier wielofunkcyjny to klasyczne określenie papieru do drukarek lub papieru do kopiarek, który jest najczęściej używany w domach prywatnych i biurach. Może być stosowany zarówno do drukarek laserowych jak i atramentowych. Wydruki są wiarygodne i bogate w kontrast. 

 • Papier fotograficzny: Papier fotograficzny zasługuje na swoją nazwę, ponieważ jest używany głównie do profesjonalnego druku zdjęć. Wysoka jakość wydruków fotograficznych i precyzyjne nakładanie atramentu wynikają ze specjalnej powłoki papieru fotograficznego. Nadaje to wydrukowanym zdjęciom typowy dla fotografii połysk. Do tego dochodzi głębia ostrości i blask kolorów, których nie można osiągnąć bez specjalnego papieru fotograficznego. Jeśli użytkownik używa zwykłego papieru ogólnego przeznaczenia do drukowania zdjęć, wówczas aplikacja atramentu jest niedokładna, a atrament może się rozmazywać, ponieważ nie jest utrwalony.

 • Papier termiczny: Ten rodzaj papieru jest wymagany do procesu drukowania termicznego. Papier posiada po jednej stronie warstwę, która jest wrażliwa na temperaturę. Kiedy na papier działa ciepło, może powstać barwnik. Przykładem zastosowania papieru termicznego są dobrze znane karty sprzedaży.

 • Papier gliniany: Dla hobbystów i osób kreatywnych, papier gliniany jest najlepszym rozwiązaniem dla ich prac. Jednak ten rodzaj papieru jest znany nie tylko jako papier gliniany, ale również jako tektura gliniana, tektura fotograficzna lub po prostu papier rzemieślniczy.

 • Papier do ploterów: W sektorze komercyjnym i przemysłowym często stosowany jest tzw. papier do ploterów. Papier ten jest odpowiedni dla drukarek wielkoformatowych, które są również nazywane ploterami.

 • Papier banerowy: Papier do plotera jest specjalnym rodzajem papieru, który jest potrzebny tylko w niektórych obszarach zastosowań. Podobnie jest z papierem banerowym do banerów, ten papier jest również bardzo specyficzny i raczej mniej potrzebny w użytku prywatnym.

 • Papier medyczny: Papier medyczny to rodzaj papieru stosowany w sprzęcie medycznym. Jeśli np. EKG lub inne wyniki muszą być wydrukowane, odbywa się to na specjalnie zadrukowanym papierze medycznym. Wydrukowane linie i wartości mogą być oceniane na podstawie predefiniowanych wartości.

Dlaczego warto mieć papier w magazynie?

Jeśli w drukarce zawsze masz tylko kilka arkuszy papieru, a potem musisz wydrukować ważne dokumenty, szybko znajdziesz się w problematycznej sytuacji. Co należy zrobić, gdy nie ma wystarczającej ilości papieru w magazynie? Aby tego uniknąć, w szafce powinna zawsze znajdować się odpowiednia ilość papieru do drukarki. Jest to korzystne z wielu powodów:

 • Papier do drukarek można często kupić taniej nawet w większych opakowaniach.
 • Dzięki pionowemu układaniu papieru nie jest potrzebne dodatkowe miejsce w szafie.
 • W każdej chwili mogą pojawić się nieoczekiwane drukarki, czy to ważne pisma rządowe, umowy, papierkowa robota, zadania dla dzieci w ramach edukacji domowej, czy też prywatne notatki i informacje.
 • Jeśli masz już pod ręką papier do drukarki, nie musisz czekać do nagłej potrzeby, aby odwiedzić lokalny sklep detaliczny, jechać do niego lub brać pod uwagę czas dostawy w przypadku zakupów online. Zamiast tego w szafce powinno być zawsze dostępne co najmniej jedno dodatkowe opakowanie.

Co oznaczają znaki Blue Angel, FSC i PEFC?

Plomby i etykiety ekologiczne pomagają określić, na ile dany papier jest przyjazny dla środowiska, w momencie jego zakupu. Znaki i etykiety są oparte na standardach społecznych, ekonomicznych i ekologicznych.

 • Błękitny Anioł: W 1978 r. w Niemczech wprowadzono znak ekologiczny "Błękitny Anioł". Do dziś niebieska pieczęć jest uznawana za wiarygodną wskazówkę, że produkt jest przyjazny dla środowiska. Jeśli papier nosi znak Błękitnego Anioła, oznacza to, że jest wykonany w całości z papieru pochodzącego z recyklingu. Papier musi spełniać najsurowsze kryteria w zakresie stosowania środków chemicznych, a jednocześnie pieczęć jest sprawdzana co trzy do czterech lat. Jeśli więc chcesz używać papieru wykonanego w 100% z makulatury, powinieneś szukać znaku "Blue Angel".
 • Pieczęć FSC®: Istnieją różne poziomy pieczęci FSC®. Podobnie jak w przypadku Blue Angel, pieczęć "FSC Recycled" oznacza, że włókna papieru pochodzą w 100 procentach z makulatury. Jeśli natomiast na pieczęci widnieje napis "FSC 100 procent", oznacza to to samo, ale włókna pierwotne pochodzą ze zrównoważonej gospodarki leśnej. W przypadku pieczęci "FSC Mix", co najmniej 70 procent musi pochodzić z drewna z certyfikatem FSC lub alternatywnie co najmniej 70 procent z drewna z innych kontrolowanych źródeł lub makulatury.
 • PEFC: Ten znak ekologiczny wskazuje na zrównoważoną gospodarkę leśną. Dotyczy to jednak wyłącznie pochodzenia materiałów włóknistych. Nie przeprowadza się testów chemicznych. Papier może otrzymać znak "PEFC recycled", jeśli co najmniej 70 procent stanowi materiał z recyklingu i z kontrolowanych źródeł.
 • ECOP: Niebieski Anioł jest już bardzo wysokim standardem jako znak ekologiczny. Pieczęć "ÖKOPAplus" uważana jest za jeszcze lepszą, ponieważ jej warunkiem jest nawet posiadanie Błękitnego Anioła. Jednocześnie zwraca się uwagę na to, aby papier nie był poddawany obróbce chemicznej, a barwniki były wytwarzane wyłącznie z substancji roślinnych.

Co jest najważniejsze przy zakupie papieru?

Oprócz faktu, że użytkownicy powinni zawsze wybierać odpowiedni rodzaj papieru do ich celów, istnieją inne kryteria, które odgrywają rolę przy zakupie.

 • Środowisko: Jeśli kupujący chce zwrócić uwagę na aspekt środowiskowy, papier powinien być opatrzony co najmniej znakiem PEFC. Jeszcze lepszy jest znak ekologiczny Blue Angel, a następnie znak ÖKOPA.
 • Połysk: Przy zakupie papieru wartość połysku podawana jest w procentach. Wartość ta wskazuje, jak intensywnie świeci papier, gdy jest oświetlony pod kątem 75 stopni. 
 • Białość papieru: Ta wartość opisuje współczynnik odbicia w stosunku do światła białego.
 • Gramatura: Gramatura to masa papieru liczona na jednostkę powierzchni. Mierzy się ją w gramach na metr kwadratowy.
 • Objętość: Jeśli weźmiemy grubość papieru w stosunku do masy papieru na jednostkę powierzchni, objętość jest obliczana w centymetrach sześciennych na gram.
 • Nieprzezroczystość: Ta wartość wskazuje, jak bardzo papier jest nieprzezroczysty. Jeśli papier jest używany do drukowania dwustronnego, nieprzezroczystość powinna być jak największa, aby odwrotna strona nie prześwitywała.