Co to jest skaner kodów kreskowych?
Skanery ręczne są powszechnie stosowane w handlu detalicznym. Jednowymiarowe skanery kodów kreskowych służą do przechwytywania kodów kreskowych lub kodów kreskowych produktów w systemie POS. Nadają się one również do dokumentowania stanów magazynowych. Skaner kodów kreskowych posiada pole skanujące z podczerwienią, za pomocą którego przechwytuje się dane i przetwarza je elektronicznie. Możesz odczytywać dwuwymiarowe kody kreskowe lub kody QR za pomocą obsługiwanych przez aparat fotograficzny imagerów 2-D.
Do czego potrzebny jest skaner kodów kreskowych?
Dostępne są modele do różnych zastosowań. Stosuje się je w następujący sposób:
- w ochronie zdrowia
- w logistyce
- w zakresie usług paczkowych i pocztowych
- w systemach kasowych
W sektorze logistycznym są one wykorzystywane do skanowania przychodzących i wychodzących towarów, do przydzielania miejsc w magazynie i do rejestrowania zapasów. Jednocześnie użytkownicy identyfikują produkt na podstawie kodu kreskowego i liczą go podczas inwentaryzacji. Istnieją specjalne kody PZN dla sektora opieki zdrowotnej. Są one wykorzystywane do identyfikacji leków i produktów medycznych. W firmach świadczących usługi pocztowe i paczkowe pracownicy skanują prawie wszystkie procesy, aby uprościć procedury. W handlu detalicznym urządzenia z polem skanującym w strefie kas są wykorzystywane do rejestrowania informacji o cenach i produktach, a także do aktualizacji stanów magazynowych.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie skanera kodów kreskowych?
Przy wyborze skanera kodów kreskowych czynniki te mają decydujące znaczenie:
- Typ skanera: skanery kodów kreskowych 1-D są odpowiednie dla tradycyjnych kodów kreskowych. Do przechwytywania kodów QR potrzebne są skanery dwuwymiarowe.
- Jakość: Szukaj solidnych, trwałych materiałów. Aby zmniejszyć zmęczenie nadgarstka podczas długotrwałego użytkowania, dobrym wyborem do wykonania skanera ręcznego są lekkie materiały PVC lub ABS. GFK ma wysoką odporność na uderzenia i nie ulega korozji.
- Cechy: O zakończeniu skanowania informuje sygnał dźwiękowy. Modele z funkcją wyłączania oszczędzają koszty energii.
- Pamięć buforowa: Bezprzewodowe czytniki ręczne posiadają zintegrowaną pamięć. Warianty z 256 kByte mogą przechowywać maksymalnie 2600 kodów kreskowych. Skanery kodów kreskowych z pamięcią 512 kB mogą odczytać do 5 000 kodów.
- Czujnik obrazu: Czujniki laserowe nadają się do kodów kreskowych. Rozpoznają je nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Za pomocą czujników obrazu można odczytywać tylko kody dwuwymiarowe.
- Interfejsy: Skanery kodów kreskowych z USB są niezawodne, wytrzymałe i bezpieczne. Długi kabel umożliwia wygodną pracę. Warianty z Bluetooth są czasami narażone na zakłócenia, co czyni je mniej niezawodnymi. Ze względu na bezprzewodową konstrukcję mają większy zasięg działania.
Jakie są różnice między skanerami kodów kreskowych 1-D i 2-D?
- Czytniki kodów kreskowych 1-D: Skanery ręczne są wykorzystywane w różnych zastosowaniach przemysłowych i detalicznych. Jeśli wyposażysz wszystkie produkty w 13-cyfrowy numer oraz kod kreskowy, możliwa będzie jednoznaczna identyfikacja towaru. Skaner kodów kreskowych przyspiesza ten proces. Paski zawierają wszystkie informacje. Uciążliwe wpisywanie numerów do systemu kasowego nie jest już konieczne.
- Skaner kodów kreskowych 2-D: Do kodów dwuwymiarowych lub kodów QR potrzeba czegoś więcej niż laser na podczerwień. Tutaj do odczytu i przetwarzania danych wykorzystywane są skanery z kamerami. Do odczytania informacji potrzebna jest specjalna aplikacja na smartfon lub tablet.
Jakie dane są kodowane w kodzie kreskowym?
Kody kreskowe to grafika, która służy do kodowania informacji. Do odczytu danych potrzebny jest skaner kodów kreskowych lub odpowiednia aplikacja na smartfona. W handlu detalicznym są one używane do kodowania informacji o produktach i cenach dla systemu POS. W większości przypadków jest to zaszyfrowana grafika z unikalnym 13 cyfrowym numerem (kod EAN). To zawiera:
- Kod firmy
- Kod kraju
- Numer artykułu
- Cyfra kontrolna
Wyjątkiem są czasopisma i książki. Dla tych ostatnich istnieje kod kreskowy ISBN oparty na numerze ISBN. Czasopisma otrzymują kod kreskowy ISSN.