Jeszcze kilka lat temu kolorowe drukarki laserowe można było znaleźć prawie wyłącznie w branży. Inwestycje wydawały się po prostu zbyt wysokie dla osób prywatnych. Sytuacja się jednak zmieniła, a kolorowe drukarki laserowe stały się poważną alternatywą dla drukarek atramentowych w sektorze prywatnym. Nadal należy zaakceptować wyższe koszty akwizycji. Ale użytkownicy drukarki laserowej oczekują również wielu zalet.

Lexmark CS921de drukarka
Lexmark
9 806,54 zł
zaw. VAT, przesyłka za darmo

Lexmark CS921de drukarka

Drukarka laserowa kolorowa
Lexmark CS921de, Laser, Kolor, 1200 x 1200 DPI, A3, 35 stron/min, Podwójne drukowanie
9 806,54 zł
Ricoh P C200W drukarka
Ricoh
1 307,54 zł
zaw. VAT, przesyłka za darmo
1 307,54 zł
Ricoh M C240FW drukarka
Ricoh
2 264,42 zł
zaw. VAT, przesyłka za darmo
2 264,42 zł
HP Color Laser 150nw drukarka
HP
1 456,12 zł
zaw. VAT, przesyłka za darmo
1 456,12 zł
Kyocera ECOSYS P5026cdw drukarka Biały
Kyocera
2 674,51 zł
zaw. VAT, przesyłka za darmo

Kyocera ECOSYS P5026cdw drukarka Biały

Drukarka laserowa kolorowa
KYOCERA ECOSYS P5026cdw, Laser, Kolor, 9600 x 600 DPI, A4, 26 stron/min, Podwójne drukowanie
2 674,51 zł
HP Color LaserJet Pro MFP M282nw drukarka
HP
2 609,14 zł
zaw. VAT, przesyłka za darmo
2 609,14 zł
HP Color LaserJet Pro MFP M183fw drukarka
HP
2 615,08 zł
zaw. VAT, przesyłka za darmo
2 615,08 zł
HP Color LaserJet Pro MFP M283fdw drukarka
HP
2 965,74 zł
zaw. VAT, przesyłka za darmo
2 965,74 zł
HP Color LaserJet Enterprise M555dn drukarka
HP
3 322,34 zł
zaw. VAT, przesyłka za darmo

HP Color LaserJet Enterprise M555dn drukarka

Drukarka laserowa kolorowa
Kolorowa drukarka laserowa, USB, LAN, AirPrint, drukuje 38 str. kolorowy i czarno-biały, 600 x 600 dpi, dupleks, 250-arkuszowa kaseta na papier
3 322,34 zł
Brother HL-L3230CDW drukarka
Brother
1 242,16 zł
zaw. VAT, przesyłka za darmo
1 242,16 zł
HP Color LaserJet Pro M454dw drukarka
HP
2 496,21 zł
zaw. VAT, przesyłka za darmo
2 496,21 zł
HP Color LaserJet Pro M454dn drukarka
HP
2 347,63 zł
zaw. VAT, przesyłka za darmo
2 347,63 zł
HP Color Laser MFP 178nwg drukarka
HP
1 723,57 zł
zaw. VAT, przesyłka za darmo
1 723,57 zł
HP Color Laser 150a drukarka
HP
1 158,96 zł
zaw. VAT, przesyłka za darmo
1 158,96 zł
Kyocera ECOSYS P5026cdn drukarka
Kyocera
2 080,18 zł
zaw. VAT, przesyłka za darmo

Kyocera ECOSYS P5026cdn drukarka

Drukarka laserowa kolorowa
KYOCERA ECOSYS P5026cdn, Laser, Kolor, 9600 x 600 DPI, A4, 26 stron/min, Podwójne drukowanie
2 080,18 zł
HP Color LaserJet Enterprise M455dn drukarka
HP
2 787,44 zł
zaw. VAT, przesyłka za darmo
2 787,44 zł
HP Color LaserJet Pro M255nw drukarka
HP
1 723,57 zł
zaw. VAT, przesyłka za darmo
1 723,57 zł

Co to jest kolorowa drukarka laserowa?

Kolorowe drukarki laserowe umożliwiają wykonywanie nadruków na folii i papierze. Odbywa się to na zasadzie elektrofotograficznej. Drukarka laserowa należy do kategorii drukarek stron, ponieważ cała strona jest naświetlana i drukowana w jednym przebiegu.

W przeciwieństwie do drukarki atramentowej, w kolorowej drukarce laserowej suszone wkłady atramentowe należą do przeszłości. Duża prędkość drukowania i najlepsze rezultaty drukowania przy stosunkowo niskich kosztach to tylko niektóre z zalet tych urządzeń.

Jak działa kolorowa drukarka laserowa?

Gdy podane jest polecenie drukowania, strony, które mają zostać wydrukowane, budują się najpierw. Dzieje się to w zależności od drukarki w pamięci drukarki lub w komputerze. Drukarka zawiera wrażliwy na światło bęben obrazu. Ten element jest eksponowany przez wiązkę laserową.

Odsłonięte obszary są pokryte tonerem, a kolor jest przenoszony na papier. Podgrzanie i nacisk utrwalają toner na papierze. W kolorowej drukarce laserowej proces ten odbywa się cztery razy z rzędu, ponieważ drukarka laserowa ma cztery różne kasety z tonerem.

Poniższe kolory są obsługiwane indywidualnie:

 • Czarny
 • Magenta
 • Żółty
 • Cyjan

Toner dociera do papieru dwoma różnymi metodami

Drukarka jednoprzebiegowa z czterema bębnami obrazowymi

Urządzenia te są wyposażone w cztery jednostki ekspozycji. Tryb pracy jest podobny do dużych, profesjonalnych maszyn drukarskich. Obrazowe bębny mogą być ułożone jeden nad drugim lub jeden za drugim. Farby drukarskie są przenoszone z bębnów obrazkowych jeden po drugim i ostatecznie utrwalane.

Drukarka z jednym bębnem obrazowym

W przypadku niedrogich drukarek laserowych, zwykle można znaleźć w obudowie tylko bębenek z obrazem. Poszczególne farby drukarskie muszą być przenoszone do bębna obrazu jeden po drugim. Tylko wtedy, gdy wszystkie kolory przylegają do paska transferowego, są one przenoszone na papier.

Do jakich zastosowań zalecana jest kolorowa drukarka laserowa?

Ci, którzy tylko okazjonalnie wydrukują kilka stron tekstu, grafiki lub zdjęcia, prawdopodobnie będą mogli wykonać te zadania w sposób satysfakcjonujący dla siebie, korzystając z niedrogiej drukarki atramentowej. Jeśli natomiast drukujesz często i w dużych ilościach, tanie drukarki wkrótce osiągną swoje granice.

W następujących sytuacjach warto skorzystać z kolorowej drukarki laserowej:

Chcesz wydrukować 100 kartek z zaproszeniami lub wysłać swoim znajomym i przyjaciołom zdjęcia z okazji urodzin nowego pokolenia? Kolorowe drukarki laserowe są również przekonujące, jeśli chodzi o przygotowanie broszur i prezentacji do pracy. Koszty druku, ekstrapolowane na drukarkę atramentową, są wtedy jeszcze tańsze i po zaledwie 2000 wydruków, zakup kolorowej drukarki laserowej zwrócił się już sam.

Kolorowa drukarka laserowa zwraca się nie tylko wtedy, gdy drukowane są duże ilości. Jeśli fragmenty są rzadko potrzebne, teoretycznie wystarczyłaby drukarka atramentowa. Jednak użytkownicy często stwierdzają, że po kilku tygodniach przestoju nie jest już możliwy rozsądny wydruk, ponieważ dysze głowicy drukującej zatkały się, a wkłady wyschły. Jeśli test jest drukowany, na papierze pojawiają się smugi i zacieki.

Dlatego kolorowe drukarki laserowe są opcją nawet dla osób, które drukują bardzo mało. Jakość druku nie ulega pogorszeniu w wyniku przestoju. Farba nie może wyschnąć ze względu na specjalną technikę drukowania.

Zalety i wady kolorowych drukarek laserowych

Zalety:

 • bardzo dobra jakość druku
 • niskie koszty druku
 • znakomite kolorowe wydruki
 • nie jest potrzebny żaden specjalny papier
 • duża prędkość drukowania
 • niezawodny nawet podczas dłuższych okresów przestoju
 • długa trwałość wydruków

Wady:

 • drogich w zakupie
 • Utrata jakości w druku fotograficznym
 • wysoki poziom hałasu
 • wysokie zużycie energii

Kolorowe wydruki są stosunkowo tanie w przypadku drukarki laserowej. Pięć stron może być wydrukowanych za mniej niż jedno euro. Właściciele drukarek atramentowych będą musieli kupić drogi specjalny papier, aby być zadowoleni z efektów drukowania.

Na wydruk kolorowa drukarka laserowa potrzebuje około jednej czwartej czasu szacowanego dla drukarki atramentowej. Ci, którzy często drukują, uzyskają wyraźną przewagę.

Wydruki z drukarki atramentowej zanikają po krótkim czasie. Drukarka laserowa jest odporna na światło i wilgoć, dzięki czemu trwa znacznie dłużej. W przypadku druku fotograficznego jest oczywiste, że używane są tylko cztery kolory. Drukarki atramentowe są dostępne w maksymalnie sześciu kolorach.

Poprzez rastrowanie obrazu wydruku, kolorowa kropka składa się z różnych małych kropek. Nie zostaje to niezauważone przez obserwatora, a redukcje w kontraście i szczegółach muszą być zaakceptowane.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kolorowej drukarki laserowej?

Przed podjęciem decyzji o zakupie należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Ułatwia to ocenę i porównanie poszczególnych modeli i ostatecznie dobór odpowiedniego urządzenia.

Te czynniki są brane pod uwagę:

 • Rozdzielczość druku
 • Zużycie energii
 • Formaty druku
 • Tom
 • Dodatkowe funkcje

Rozdzielczość druku

Opisy pozycji często zawierają informacje o rozdzielczości druku. Uchwała odnosi się do stopnia szczegółowości wyniku wydruku. Zazwyczaj rozdzielczość druku 600 x 600 pikseli na cal, w skrócie dpi, jest wystarczająca do uzyskania wydruku wysokiej jakości.

Nowoczesne urządzenia firm Canon, Brother czy Kyocera pracują z rozdzielczością 1.200 x 1.200 dpi. Dzięki temu nawet szczegółowa grafika może być wydrukowana w bardzo dobrej jakości.

Zużycie energii

Jeśli drukarka jest często używana, zużycie energii nie jest najmniej ważnym czynnikiem. Opisany tryb pracy jest klasyfikowany jako energochłonny. Zaczyna się to od uruchomienia urządzenia. Wartości do 1000 watów nie są rzadkością, gdy drukarka jest włączona. Ładowanie elektrostatyczne bębna i późniejsze mocowanie tonera są procesami energochłonnymi.

Zużycie energii może być rozpatrywane z różnych punktów widzenia:

Zużycie energii w trybie uśpienia: Jeśli maszyna pracuje w trybie oszczędzania energii, zużywa się najmniej energii. Maszyna jest gotowa do pracy, ale całkowicie schładza się. W przypadku otrzymania nowego polecenia drukowania przez sieć WLAN, drukarka laserowa zostaje przywrócona do temperatury i rozpoczyna opisane sekwencje funkcjonalne.
Zużycie w trybie czuwania: Tryb czuwania oznacza, że drukarka jest gotowa do pracy. Nowe zadanie drukowania może zostać uruchomione bez znaczącego opóźnienia. Zakłada to, że drukarka laserowa pozostaje w temperaturze roboczej. Oznacza to, że zasilanie jest nadal pobierane, ale znacznie mniej niż w trybie drukowania.
Zużycie w trybie drukowania: Podczas drukowania osiągane jest maksymalne zużycie energii przez urządzenie. Po wykonaniu wydruku kolorowa drukarka laserowa przechodzi w tryb czuwania.

Wartości dla poszczególnych trybów różnią się w zależności od modelu. Podczas gdy wartości w trybie drukowania wahają się od 300 do 500 watów, zakres w trybie czuwania znacznie się różni od dwóch do 70 watów. Najmniejsza moc jest zużywana w trybie oszczędzania energii, średnio od jednej do dziesięciu watów.

Formaty druku

W większości przypadków kolorowe drukarki laserowe są przeznaczone do wykonywania wydruków w formacie DIN A4. Za pomocą niektórych urządzeń można również wykonywać wydruki DIN-A3. Jeśli chcesz etykietować koperty lub zaproszenia, do drukarki można dołączyć specjalne urządzenia do tego celu.

Większość kolorowych drukarek laserowych posiada kasetę na papier, co jest typowe również dla innych typów drukarek. Tam wkłada się wymagany papier w postaci stosu. Dzięki temu drukarka może pracować przez dłuższy okres czasu bez konieczności ciągłego uzupełniania papieru. Profesjonalne drukarki biznesowe idą o krok dalej i posiadają kilka kaset, które mogą być obsługiwane oddzielnie.

Niektóre mniejsze drukarki mają z tyłu otwarty podajnik. Dostępny jest dość mały zapas arkuszy. Niektóre modele wyposażone w kasetę na papier wykorzystują wielofunkcyjny podajnik. Pozwala to na zastosowanie różnych rozmiarów papieru.

Tom

Nie wolno podsłuchiwać kolorowej drukarki laserowej. Może to być niewygodne, jeśli drukarka jest umieszczona w pobliżu biurka i często używana. Nie znajdziesz modeli bez hałasu podczas pracy. Poziom hałasu można znacznie zmniejszyć, jeśli drukarce uda się w jak najkrótszym czasie przejść z trybu drukowania do trybu uśpienia.

Kolorowe drukarki laserowe firmy Canon przekonują w testach i przechodzą w tryb prawie bezgłośnego uśpienia w krótkim czasie po zakończeniu pracy drukarki. Zaletą są drukarki z dodatkowym przyciskiem do przełączania między trybami drukowania.

Dodatkowe funkcje

Niektóre kolorowe drukarki laserowe są wyposażone w użyteczne funkcje, które mogą zwiększyć łatwość obsługi i rozszerzyć zakres zastosowań urządzenia.

 • Urządzenia wielofunkcyjne: Urządzenia wielofunkcyjne nie ograniczają się do samego procesu drukowania, ale posiadają również skaner. Skaner z kolei może być również używany jako faks lub kopiarka. Pozwala to zaoszczędzić na zakupie kilku urządzeń. Skaner może być używany do digitalizacji dokumentów i zdjęć. Obsługa jest bardzo łatwa. Umieszczasz dokument na skanerze płaskim. Do przetwarzania skanów niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie.
 • Podajnik pojedynczych arkuszy: Podajnik pojedynczych arkuszy brzmi jak powszechna i rozpowszechniona zasada. Jednak nie wszystkie kolorowe drukarki laserowe są w nią wyposażone. Papier nie jest wkładany do kasety, lecz indywidualnie obsługiwany przez osobny podajnik. Pozwala to na drukowanie w czasie rzeczywistym nawet stron o różnych rozmiarach i strukturze.
 • Druk dwustronny: Często wydruki mają być wykonywane po obu stronach. Jest to uciążliwe i czasochłonne, jeśli każdy wysuwany arkusz trzeba obrócić i włożyć ponownie. W przypadku druku dwustronnego, wydruk jest wprowadzany automatycznie, a także drukowany na odwrotnej stronie.

Ile kosztują kolorowe drukarki laserowe?

Drukarki laserowe są zazwyczaj droższe niż drukarki atramentowe. Klienci muszą także sięgać głębiej do kieszeni po toner niż po zwykłe kasety z tuszem. Ponieważ jednak przy użyciu jednej kasety z tonerem można wydrukować znacznie więcej stron, eksploatacja kolorowych drukarek laserowych jest dość ekonomiczna. Każdy, kto drukuje często i w dużych ilościach, powinien korzystać z kolorowej drukarki laserowej.
Ceny różnią się w zależności od producenta i modelu. Po pierwsze, ważne jest rozróżnienie pomiędzy tańszymi i droższymi urządzeniami.

Niedrogie kolorowe drukarki laserowe

Tanie modele są wyposażone w system druku oparty na hostach. Te tak zwane drukarki GDI nie mają ani własnego procesora, ani wewnętrznej pamięci. Elektronika tych urządzeń jest obsługiwana przez komputer. W przypadku okazjonalnych zadań drukowania, nawet niedrogie kolorowe drukarki laserowe mogą być całkowicie wystarczające i przekonujące pod względem ceny i wydajności.

Cena: 80 do 200 Euro

Kosztowne kolorowe drukarki laserowe

Cenowe urządzenia pracują szybciej i inteligentniej. Funkcja ta nie ogranicza się do samego procesu drukowania. Drukarka przygotowuje strony przy użyciu nowoczesnej technologii i różnych języków programowania. Należą do nich Postscriptript z Adobe lub Printer Command Language, albo w skrócie PCL, używany przez Hewlett-Packard.

Cena: 300 do 2.000 Euro

Jakie kasety i tonery są dostępne dla kolorowych drukarek laserowych?

Po pewnym czasie konieczna staje się wymiana niektórych części zużywających się w kolorowej drukarce laserowej.

Należą do nich:

 • Toner
 • Obrazowy bęben
 • Jednostka przenosząca i mocująca

Tonery do kolorowych drukarek laserowych nie są tanie. Przychody producentów zwykle nie są generowane przez rzeczywiste urządzenia, lecz przez różne materiały eksploatacyjne.

W przypadku tanich drukarek jest całkiem możliwe, że części, które trzeba będzie kupić później, mogą przekroczyć cenę zakupu rzeczywistego urządzenia. W tym przypadku należy pomyśleć o zakupie nowej, bardziej ekonomicznej drukarki zamiast kupowania bębna z obrazem lub zespołu utrwalacza. Oczywiście, zawsze zależy to od tego, jak często potrzebujesz kolorowej drukarki laserowej i czy jest ona przeznaczona do użytku domowego czy profesjonalnego w firmie.

Zakup tonera może być bardziej atrakcyjny cenowo, jeśli wybierzesz kompatybilny produkt od innego producenta. Oryginalne tonery mogą kosztować nawet do 70 procent więcej. Nie jest to możliwe w przypadku innych części zużywających się. Są one oferowane tylko w oryginale.

Czy kolorowa drukarka laserowa musi używać specjalnego papieru?

Do pracy kolorowych drukarek laserowych nie jest potrzebny specjalny papier. Ważne jest jednak, aby używać wyłącznie produktu, który jest odpowiedni do pracy z drukarkami laserowymi. W przeciwnym razie wydruk nie nadawałby się do użytku, ponieważ proszek tonerowy spalony w temperaturze do 200 stopni Celsjusza atakuje powierzchnię papieru. Drukarka może również zostać uszkodzona w przypadku włożenia nieodpowiedniego papieru.

Jakie są koszty druku?

Aby określić rentowność drukarki, należy wziąć pod uwagę różne aspekty:

Koszty zakupu + cena zakupu + koszty dodatkowe = koszty druku

To, czy kolorowa drukarka laserowa jest naprawdę ekonomiczna, zależy nie tylko od jej wykorzystania i wydajności. Aby drukarki te były rentowne, należy wydrukować minimum 1500 stron.

Koszty druku na stronę są zaskakująco niskie. Jedna strona w czerni i bieli kosztuje około trzech centów. Za stronę kolorową przyjmuje się średnio dwanaście centów. W przypadku kolorowych drukarek laserowych szacuje się maksymalnie 20 centów na wydruk. Ponieważ do drukarek atramentowych wymagany jest specjalny papier, wydruk na tych modelach kosztuje 60 centów lub więcej.

Jak jest zainstalowana kolorowa drukarka laserowa?

Dzięki nowoczesnej technologii, instalacja sprzętu jest właściwie dziecinnie prosta i nie powinna trwać dłużej niż 20 minut. Warunkiem koniecznym do tego jest dostępność wszystkich niezbędnych kabli, sterowników i urządzeń pomocniczych.

Najpierw podłącza się wszystkie kable. Następnie podłącza się drukarkę i komputer. Kompatybilność pomiędzy tymi dwoma urządzeniami jest ustalana przez program, który zazwyczaj jest dostarczany przez dostawców. Jeśli tak nie jest, można również pobrać odpowiednie narzędzia z Internetu.

Po podłączeniu kolorowej drukarki laserowej do komputera, zwykle zaczyna ona sama szukać odpowiedniego sterownika i używa go do instalacji. Po zainstalowaniu drukarki, można dokonać żądanych drobnych regulacji. Można je ustawić za pomocą oprogramowania drukarki. Obejmują one pożądany rozmiar papieru lub parametry dotyczące koloru i jakości druku.

Co czyni z dobrej kolorowej drukarki laserowej?

 • czysty i ostry wydruk
 • bardzo dobra jakość obrazu
 • niskie koszty tonera
 • niskie koszty druku
 • wszechstronne funkcje
 • dostateczna łączność
 • prosty serwis
 • zwarty rozmiar